Як буде відбуватися повернення ветеранів до мирного життя?

70% українців мають родичів, які воюють на фронті. В Силах оборони України задіяно більше мільйона людей, і в майбутньому вони стануть ветеранами. З якими проблемами стикаються військові, повертаючись з війни, а також, чому їхнє повернення до мирного життя є справою кожного — розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.


Негативні стереотипи проти здорового глузду

На третій рік повномасштабного вторгнення військовослужбовці Збройних сил України та ветерани користуються найбільшою підтримкою в суспільстві. За даними дослідження Соціологічної групи “Рейтинг”, рівень довіри до них — 94%, і він є сталим абсолютно для всіх регіонів України. Втім, попри високу повагу громадськості, військові та ветерани, повертаючись до цивільного життя, стикаються з дуже суттєвою стигматизацією — коли в суспільстві довкола них формуються негативні стереотипи. “Найголовніший страх наших ветеранів — це нерозуміння суспільством пережитого. Суспільство часто ототожнює ветеранів з людьми, які мають психологічні розлади або залежності, увічнюючи шкідливі стереотипи, які наших захисників глибоко турбують”, — відзначила керівниця відділу просвітницької та аналітичної роботи “Українського ветеранського фонду” Юлія Кириллова під час брифінгу в Медіацентрі Україна — Укрінформ.


Що очікує ветеранів після повернення додому?

За два роки повномасштабної війни суспільна думка щодо ветеранів зазнала певних змін — суспільство починає бачити реальні соціальні та психологічні проблеми, пов’язані з ветеранами, зазначає заступник директора Соціологічної групи “Рейтинг” Любомир Мисів. Дослідження показує, що ключові проблеми, з якими можуть зіткнутися ветерани після повернення зі служби, — психоемоційна нестабільність, проблеми з фізичним здоров'ям, труднощі з отриманням медичної допомоги та соціальних пільг. Опитані українці вважають досить ймовірними проблеми конфліктів у сім'ї, відсутність роботи, а також невідповідність військового досвіду мирному життю. Внаслідок цього зростають ризики зловживання алкоголем чи наркотиками серед ветеранів, а також, зауважують опитані, існує велика ймовірність самогубств. Близько третини опитаних відзначили потенційні ризики порушення законів та участі у злочинності, які можуть спіткати ветеранів.


Яким буде післявоєнне суспільство?

Інтеграція ветеранів в суспільство — це завдання, яке стоїть перед кожним українцем. Недостатня увага до цього процесу з боку держави та суспільства може зробити реальними усі перераховані вище сценарії. Як зазначає співзасновниця та СЕО Центру протезування та реабілітації  Superhumans Center Ольга Руднєва, різного роду травми війни — як видимі, так і невидимі, — матимуть усі українці. “Після війни усім нам слід бути готовим до несподіваних реакцій від людей, які нам здаються цілком нормальними. Якщо людина має психологічну травму, будь-що та будь-хто для неї може стати тригером і викликати різку реакцію. Тож слід враховувати, що і ми, і наш співрозмовник може мати травму війни. Конфлікти можуть виникати на рівному місці, і ми маємо навчитись їм запобігати. Стосовно ветеранів — вони, як і люди, що постраждали від війни, а також особи з інвалідністю, готові долати перешкоди, вони потребують не  особливих умов, а гідного ставлення та поваги”, — пояснює фахівчиня.


Комментариев: 0
Добавить комментарий