ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ГРОМАДСЬКИХ ОБ’ЄДНАНЬ


Право громадян на свободу об'єднання у громадські організації для здійснення й захисту своїх прав і свобод гарантується Конституцією та Законами України. Консультує Ірини СВИСТУН, начальниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції


Що таке громадське об'єднання та у яких формах воно може існувати?


Громадське об'єднання – це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права задля задоволення законних інтересів. Воно може існувати у вигляді громадської організації – об'єднання, засновниками якого є особи, котрі досягли 18 років, а членами (учасниками) – ті, кому виповнилось 14 років. А також громадської спілки – об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути фізичні та юридичні особи приватного права.

Засновниками молодіжних та дитячих громадських організацій вправі бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які досягли 14-річного віку. А ось учасником молодіжної громадської організації можна бути з 14 до 35 років, а дитячої – з 6 до 18 років.

Варто зазначити, що вступ дітей віком до 14 років до молодіжних та дитячих громадських об’єднань здійснюється за письмовою згодою їхніх батьків чи законних представників.


Чи обов’язково громадським об’єднанням мати статус юридичної особи?


Функціонування таких організацій може здійснюватися, як зі статусом юридичної особи, яка буде непідприємницьким товариством, так і без нього. Утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом. Кількість засновників громадського об'єднання не може бути меншою, ніж дві особи.

У найменуванні громадського об’єднання заборонено використовувати найменування органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, складових найменувань цих органів (міністерство, агентство, служба, інспекція, комітет, адміністрація, прокуратура, суд), а також інші позначення, використання яких обмежено законом.


Які документи потрібні для державної реєстрації громадських об’єднань?


Для державної реєстрації створення громадського об'єднання заявником (засновником, уповноваженою ним особою, особа, уповноважена рішенням про створення громадського об’єднання) подаються такі документи:

-заява про державну реєстрацію створення юридичної особи;

-примірник рішення засновників;

-документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи, на підставі якого діє громадське формування;

-відомості про керівні органи громадського формування;

-установчий документ юридичної особи;

-реєстр осіб (громадян), які брали участь в установчому з’їзді (конференції, зборах);

-програма політичної партії та список підписів громадян України - у разі державної реєстрації створення політичної партії;

-документ про сплату адміністративного збору та інші документи визначені в Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».


Яка кількість громадських об’єднань зареєстрована на теренах Східної юстиції?


Варто зазначити, що станом на початок лютого 2025 року на території юрисдикції

 Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зареєстровано понад 16,5 тисяч громадських об’єднань та місцевих осередків громадських об’єднань зі статусом юридичної особи, з них:

-на Полтавщині – більш як 3,8 тисячі;

-на Сумщині – понад 2,8 тисячі;

-на Харківщині – більш як 7 тисяч;

-на Чернігівщині – понад 2,7 тисячі.


Які заборони існують щодо утворення та діяльності громадських об’єднань?


Найбільша кількість зареєстрованих громадських об’єднань – це організації волонтерського, культурно-виховного, фізкультурно-спортивного спрямування.

         Забороняється утворення та діяльність громадських об’єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань.

Протягом 2021-2024 років за позовами Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції судами було заборонено діяльність 25 громадських об'єднань.

         

Куди можна звернутися для отримання консультації?


Для державної реєстрації громадського об'єднання громадяни можуть звертатися до відділів/сектору державної реєстрації громадських формувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, інформацію про які розміщено за посиланням: https://www.sumyjust.gov.ua/struktura/upravlinnya-derzhavnoyi-reyestracziyi/.

         Крім того, наказом Міністерства юстиції України визначено, що незалежно від місцезнаходження проводяться реєстраційні дії щодо державної реєстрації громадських об’єднань на території Автономної Республіки Крим, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської, Херсонської області, міста Севастополь.

         Також, з метою спрощення доступу громадян до послуг у сфері державної реєстрації громадських об’єднань центри надання адміністративних послуг мають право здійснювати прийом та видачу документів щодо державної реєстрації громадських об’єднань, які розглядаються працівниками міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.

Комментариев: 0
Добавить комментарий