Під грифом "для службового користування" у Тростянецькій міськраді "засекречують" документи

На засіданні виконкому Тростянецької міськради Сумської області прийнято рішення, яким чиновникам дається право "засекречувати" певні документи під грифом "Для службового користування", що у свою чергу несе загрози в обмеженні громадян у законному доступі до них.

Йдеться про рішення №752 від 30 листопада ц.р., прийняте на засіданні виконкому Тростянецької міськради. Називається воно - «Про затвердження Інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію у Тростянецькій міській раді».

Згідно до цієї Інструкції, тепер деякі документи міської ради матимуть гриф "Для службового користування". Позначатимуть їх літерою «М» або іншим законспірованим набором літер, як то «ДСК». Перелік осіб, які матимуть доступ до цих документів визначатиме комісія міськради, до складу якої включаються заступники міського голови, керуюча справами виконкому, працівники відділів, управлінь та структурних підрозділів Тростянецької міської ради, в яких створюється ця «службова інформація», а також відповідальна особа з питань мобілізаційної роботи у апараті міської ради.


Експерти, опозиційні депутати та громадські діячі Тростянецької громади стривожені прийнятим рішенням. На їхню думку, це дозволить керівництву та апарату Тростянецької міської ради приховувати від громади певні рішення та інформацію, в розголошенні яких влада не зацікавлена. А ще для того, щоб коли комусь з мешканців громади захочеться ознайомитися з такою інформацією чи отримати документ по запиту про доступ до публічної інформації, людина, скоріш за все, отримає відписку з однією фразою – «Цей документ для службового користування».

А засекретити» документ в Тростянецькій міськраді тепер дуже просто – «… питання щодо необхідності присвоєння документу грифу "Для службового користування" вирішується виконавцем або посадовою особою, яка підписує документ», - зазначається у вищезгаданій інструкції. Навіть з апарату міськради не кожен зможе ознайомитися з документами, позначеними спеціальними грифами. А ті, хто матимуть доступ до них, будуть розписуватися у спеціальному журналі за їх отримання. І навіть зробити їх ксерокопію буде неможливо без «розпорядження міського голови» - як вказується у тій же інструкції.

Уявляєте, на який рівень конспірації переходить апарат міської ради. І це при тому, що ніякої державної таємниці в діяльності і рішеннях органу місцевого самоврядування інформація апріорі не може бути. Бо там не розглядаються питання зі сфери оборони, зовнішніх відносин чи державної безпеки, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці держави. Ці питання в компетенції зовсім інших - спеціальних органів.

Відома медіаюристка Людмила Опришко з приводу створення подібних інструкцій коментує, що закон «Про доступ до публічної інформації» надає право розпорядникам складати переліки відомостей, що становлять службову інформацію. Втім сам по собі факт віднесення інформації до Переліку не робить цю інформацію службовою. 

І ще - за законом, до службової може належати інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень. 

А самі документи, вже прийняті, засекреченню не підлягають.

Комментариев: 0
Добавить комментарий