З 1 грудня мінімальна зарплата - 6500 грн

1 грудня 2021 року розмір мінімальної зарплати збільшиться до 6500 грн. Також відбудеться чергове підвищення прожиткового мінімуму. На які базові показники вплине підвищення таких показників, розповімо в сьогоднішній статті.

Новий розмір МЗП

Із 1 грудня 2021 року розмір МЗП становитиме:

• у місячному значенні — 6500 грн;

• у годинному — 39,12 грн.

Таке збільшення розміру МЗП вплине на деякі зарплатні показники. Про них розповімо далі.

Трудова доплата до МЗП. Нагадаємо: розмір зарплати працівника за повністю відпрацьований ним місяць не може бути нижчий розміру мінімальної заробітної плати (ст. 31 Закону про оплату праці).

Якщо нарахована зарплата працівника, що виконав місячну норму праці, виявиться нижча законодавчо встановленого розміру МЗП, то роботодававець проводить доплату до рівня мінімалки.

Так-от, починаючи із зарплати за грудень 2021 року таку «дотяжку» треба робити до суми 6500 грн.

Якщо ж працівник не повністю відпрацював місяць, доплату до МЗП розраховуйте пропорційно відпрацьованому часу.

Зауважте, що зазначена гарантія стосується всіх фізичних осіб, які працюють за трудовими договорами (як за основним місцем, так і за сумісництвом), включаючи пільгові категорії працівників (осіб з інвалідністю, пенсіонерів).

Не поширюється ця гарантія на фізосіб, які працюють за договорами ЦПХ, — їхній заробіток із МЗП не порівнюють.

Також не нараховують доплату до МЗП працівникам, які не відпрацювали жодного дня за місяць (через хворобу, відпустку тощо).

Мінімальний та максимальний розміри ЄСВ. Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ сума ЄСВ за місяць, нарахована на доходи працівника (без інвалідності) за основним місцем роботи, не може бути менше суми ЄСВ, розрахованої з мінімальної зарплати.

Тому за грудень 2021 року нараховану базу ЄСВ треба порівнювати з МЗП у розмірі 6500 грн. І якщо вона виявиться менше мінзарплати, то ЄСВ доведеться нарахувати з 6500 грн.

Відповідно мінімальний страховий внесок (22 %) становитиме 1430 грн (6500 × 22 %).

У свою чергу, максимальна база нарахування ЄСВ обмежена розміром 15 МЗП (у грудні 2021 року — 97500 грн). Тобто максимальний розмір ЄСВ за грудень 2021 року дорівнюватиме 21450 грн (97500 × 22 %).

Лікарняні та декретні. Для розрахунку лікарняних та декретних законодавством установлені максимальні і мінімальні обмеження. Їх поділяють на загальні та спеціальні.

Наведемо загальні обмеження:

• сума лікарняних/декретних із розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якою сплачувалися страхові внески;

• сума декретних не може бути менше розміру допомоги, обчисленої з мінімальної заробітної плати, встановленої на момент настання страхового випадку.

Крім того, середньоденна заробітна плата не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ з розрахунку на один календарний день, яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Спеціальні обмеження (для працівників, стаж яких за останні 12 місяців виявився менше 6 місяців) такі:

• сума лікарняних не може бути більше допомоги, розрахованої з МЗП на момент настання страхового випадку;

• сума декретних не може бути більше розміру допомоги, розрахованої з двократного розміру мінзарплати і менше розміру допомоги, розрахованої з мінзарплати на момент настання страхового випадку.

Обмеження для основних працівників, розраховані з урахуванням нового розміру МЗП, наведемо в табл. 1.

Таблиця 1. Нові розміри обмежуючих показників для лікарняних та декретних із 1 грудня 2021 року

Вид обмеження

Мінімальна середньоденна зарплата, грн

Максимальна середньоденна зарплата, грн

Лікарняні

Спеціальне

213,53

Загальне

2956,64

Допомога по вагітності та пологах

Спеціальне

213,53

427,07

Загальне

213,53

2956,64

«Трудові» штрафи. До розміру мінзарплати, установленого законодавством на момент виявлення порушення, прив’язані й штрафи за порушення трудового законодавства. Вони передбачені ст. 265 КЗпП.

Відповідно з підвищенням розміру МЗП збільшаться й суми таких «трудових» штрафів.

Зокрема, з 1 грудня 2021 року за фактичний допуск до роботи неоформленого працівника юрособі або ФОП на загальній системі доведеться заплатити 65000 грн (10 МЗП) за кожного працівника. У січні — листопаді 2021 року розмір штрафу становив 60000 грн*.

* Детальніше про розмір «трудових» штрафів читайте в статті «Трудові» штрафи по-новому: чи стане легше роботодававцям» // «ОП», 2020, № 3, а також у статті «Нові «трудові» штрафи: реалії для бюджетних установ» // спевипуск «ОП», 2020, № 6/1.

Показники, які не зміняться. У свою чергу, незмінними залишаться показники, які прив’язані до розміру мінзарплати, встановленого на 1 січня поточного року (незважаючи на підвищення МЗП, їх розмір протягом року не змінюється).

Зокрема — добові на відрядження по Україні. Із 1 грудня їх неоподатковуваний розмір залишиться на колишньому рівні й становитиме 600 грн за кожен календарний день такого відрядження.

Новий розмір ПМПО

Спершу давайте подивимося, як із настанням 1 грудня зміниться розмір прожиткового мінімуму (див. табл. 2).

А про показники, на які вплине збільшений розмір ПМПО, розповімо далі.

Таблиця 2. Прожитковий мінімум із розрахунку на місяць із 1 грудня 2021 року

Соціальні та демографічні групи населення

Розмір прожиткового мінімуму, грн

Діти віком до 6 років

2100

Діти віком від 6 до 18 років

2618

Працездатні особи

2481

Особи, які втратили працездатність

1934

Загальний показник

2393

Індексація. Нагадаємо: зарплату індексують у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи (абз. 2 п. 4 Порядку № 1078*).

* Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

А це означає, що з кожним підвищенням розміру цього показника зростає й сума індексації.

Тому зарплату працівників за грудень 2021 року потрібно індексувати вже в межах суми 2481 грн.

Аліменти. Починаючи з 2017 року мінімальний розмір аліментів, гарантований державою, не може бути менше 50 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку

Комментариев: 0
Добавить комментарий