Топ-5 військових подарунків від США Україні


У 2014 році, коли українська армія не мала ані боєздатної техніки, ані спорядження для солдатів, на допомогу прийшли Сполучені Штати. США стали першою західною країною, яка надала оборонну допомогу нашій державі. Спочатку це були сухпайки, аптечки, бронежилети, а згодом – техніка і летальне озброєння. Розповідаємо про найбільшу матеріальну допомогу ЗСУ від США.

«Джавеліни» як символ підтримки
Найочікуванішим американським подарунком ЗСУ експерти називають протитанкові ракетні комплекси (ПТРК) третього покоління «Джавелін». Їхнє прибуття у квітні до України стало справжньою дипломатичною перемогою нашої держави і, за словами політологів, засвідчило лояльність західних партнерів. Адже це перше летальне озброєння, передане українцям від США.
Усього американці передали 35 пускових установок і 210 ракет загальною вартістю 47 млн доларів. Зброя призначена для ураження бронетехніки, наземних укріплень, а також вертольотів і безпілотників. Її унікальність в можливості застосування як з укриття, так і з відкритої місцевості. «Джавеліни» працюють за принципом «вистрілив-забув», тобто військовому не потрібно наводити ціль вручну, що мінімізує ризики під час розрахунку.
ПТРК уже пройшли випробування і зберігаються на Яворівському полігоні. Як наголосив Президент Петро Порошенко, вони будуть застосовані у разі наступу Росії.
Американські позашляховики для українських доріг
Під час цьогорічного параду до Дня Незалежності Хрещатиком проїхали американські броньовані «Хамві». В українській армії таких авто – 30. Вони надійшли в ЗСУ у 2015 році в рамках військової допомоги. Всього США запланували передати українським армійцям 230 «Хамві».

«Хамві» вважаються одними з найкращих військових автомобілів у світі. Як зауважують експерти, їхня перевага у високій прохідності. За словами українських військових, броньовики «Хамві» швидко розганяються, мають гарні гальма і витривалу автоматичну коробку передач.
Існує близько 20-ти модифікацій «Хамві». Це – і легка  вантажівка, і мобільні радіолокаційні станції, і база для зенітно-ракетних систем, протитанкових ракетних комплексів, а також інженерні, броньовані, реанімаційні авто тощо.
Захист від ворожих мінометів та «Градів»
З початку російської агресії американська сторона також подарувала нашим військовим понад 30 радіолокаційних станцій для виявлення ворожого вогню. Зокрема, до ЗСУ надійшли 11 контрбатарейних радіолокаційних станцій типу AN/TPQ-36 (вартістю 1,5 млн доларів кожна), а також 20 радарів типу AN/TPQ-48 та AN/TPQ-49 (вартістю по півмільйона кожен).
Військові експерти наголошують, що в ЗСУ немає аналогів AN/TPQ-36. Американська станція дозволяє визначати позиції мінометів, артилерійських гармат і реактивних систем залпового вогню противника на відстані до 24 км, одночасно виявляючи у повітрі до 99 ракет і снарядів.
«Україна стала першою країною, якій Сполучені Штати надали дозвіл обслуговувати та ремонтувати такі радари. Це ще раз підкреслює, що військовослужбовці ЗСУ спроможні користуватися високотехнологічною зброєю», – зазначив під час офіційної церемонії передачі начальник Генштабу Віктор Муженко.
Зміцнення морської оборони
У вересні Берегова охорона США передала Військово-морським силам України два патрульні катери класу «Айленд». Обидва майже 30 років використовувались для порятунку людей та оборонних операцій і зможуть як мінімум ще 15 років служити українським силам.
Як розповіли в Міноборони, будівництво подібних суден на вітчизняних підприємствах  обійшлося б у 70 млн доларів. Тим часом на розконсервування, технічне обслуговування, транспортування і навчання екіпажу Міноборони планує витратити загалом до 10 млн доларів.
«Сьогоднішня подія ясно показує, що стратегічне партнерство між Україною та Сполученими Штатами є жвавим та продуктивним», – прокоментував Президент Петро Порошенко, який був присутній на передачі човнів.
За словами головного представника ВМС України Андрія Риженка, катери можна буде залучати до завдань у складі сил НАТО і ЄС. У відомстві прогнозують, що човни з’являться в Одесі до кінця 2019 року.
«Ці катери більш морехідні, ніж бронекатери, що зараз будуються в Україні. Це дуже важливо – якщо наші катери можуть діяти лише у прибережній зоні та в умовах незначних штормів, то ці катери зможуть, наприклад, контролювати все Азовське море», – наголосив  військовий експерт Михайло Жирохов.
Перша допомога на полі бою 
Серед дорогих військових подарунків із США варто згадати також медичні. У 2015 році до України із США було передано мобільний польовий госпіталь, укомплектований медичною апаратурою на понад 7 млн доларів. А на самому початку війни на Донбасі американці надіслали нашим бійцям півтори тисячі особистих аптечок натовського зразка.
У 2016 році Збройні сили також отримали 40 реанімаційних позашляховиків «Хамві» вартістю майже 8,5 млн доларів. Реанімаційні авто вміщають до 4-х лежачих пацієнтів та обладнані кисневою системою, що надзвичайно важливо для евакуації пацієнта. За даними Міноборони, усі медичні позашляховики одразу вирушили до зони АТО.
Загалом, як повідомили у Генштабі, за чотири роки США надали Збройним силам матеріально-технічну та гуманітарну допомогу на суму майже 250 млн доларів. Окрім зазначеного вище, українській бійці отримали прилади нічного бачення, бронежилети, сухпайки, радіостанції, GPS навігатори, ліцензійне програмне забезпечення для центрів підготовки, лазерні системи імітації бойових дій та багато іншого. Наступного року США планує витратити на зміцнення української оборони 250 млн доларів.

Комментариев: 0
Добавить комментарий