Вибори по Тростянецьки

День виборів
О 8-й ранку у неділю 31 березня країна відкрила тисячі виборчих дільниць. На Тростянеччині їх було 36. Якщо говорити про перебіг саме дня виборів, то цей процес проходив демократично, в умовах вільного волевиявлення. 
Нинішнє голосування було явно відмінним від того, яке ми бачили на попередніх виборах. Явка більша - по району склала 64%, порушень менше. Не було ні масових вкидань бюлетенів, ні сутичок з тітушками. Всі дільничні комісії працювали професійно, навіть коли виникали нестандартні ситуації.
Хоча, як стверджують  представники багатьох штабів, порушення, які вплинули на результати голосування, мали місце. Тільки їх застосовували задовго до дня голосування. 
Наприклад, у штабі Юлії Тимошенко вказують на масовий підкуп виборців з використанням бюджетних  коштів, коли пенсіонерам дають разові доплати, отримувачам субсидій - субсидії грошима. 
Спантеличило багатьох людей і, так зване, клонування кандидата, коли був зареєстрований повний тезка Тимошенко - член Блоку Порошенка Тимошенко Юрій Володимирович. Тільки по нашому району завдяки цій афері у Юлії Тимошенко було вкрадено біля 150 голосів. А по країні - понад сто тисяч голосів.
І все ж день виборів пройшов спокійно і в правовому полі. Хоча нестандартних ситуацій в роботі виборчих комісій вистачало. 
Так, прихід на виборчу дільницю, розташовану у школі №3, припав якраз на  таку. Один з виборців ненавмисно зіпсував свій бюлетень - помилився під час волевиявлення - не за того проголосував, кому хотів віддати свій голос. Чоловік попросив новий бюлетень. В комісії не знітились - спрацювали швидко і "без нервів" - по заяві людини погасили зіпсований бюлетень і видали виборцю новий, чемно попросивши його бути уважнішим.
Наталія Миколаївна Лісафіна, голова цієї виборчої комісії перебіг голосування прокоментувала так: "Вибори проходять спокійно, врівноважено, виборці приходять з гарним настроєм, голосують і йдуть задоволені далі у своїх справах".

Очікування
На цій же дільниці зустрілися із депутатом Сумської обласної ради Миколою Березіним, який саме тут голосував . Віддавши свій голос, Микола Якович з настроєм поділився сподіваннями, що дуже хотів би, аби після цих виборів люди реально відчули полегшення у своєму житті, щоб не тільки на словах зростала економіка. 
Він висловив сподівання, що варто було б місцевій владі хоча б частково до виборів відремонтувати свої дороги, по яким зараз неможливо їхати. Місто, яке постійно піариться Бовою, як європейське, нічого спільного з цим немає.
Дільниця локомотивного депо була єдиною по району, де здійснювався відбір даних для одного з екзит-полів - на замовлення телеканалу "NewsOne". Як пояснив голова виборчої комісії Олександр Кєтов, соціологи працюють відкрито, офіційно, вони зареєструвалися на дільниці, працюючи, не заважають нікому проводили свою роботу.
Ще на цій дільниці зіткнулися з проблемою виборців з тростянецькою пропискою, але яких не було в списках. Зазвичай, це люди, які більше на заробітках, аніж вдома. Таким людям пояснювали, що вони мають право на голосування, але для цього їм потрібно пройти реєстрацію у відділі реєстру виборців і отримати відкріпні талони. Якщо вони це зроблять, то у другому турі обов'язково отримають свої бюлетені. Але таких людей на дільниці було не багато - до п`яти-семи. До речі, ця ж проблема була і на деяких інших дільницях. 
Центральна, якщо можна так сказати, дільниця, розташована в районному будинку культури також працювала чітко. З нештатних ситуацій голова цієї комісії Сергій Федченко називає те, що саме в день голосування з районного відділу реєстру виборців їм принесли повідомлення про існування в їхніх списках семи двійників. 
-    Звірили, побачили цю похибку і викреслили двійників за рішенням комісії, - пояснив голова ДВК. - Найбільший наплив виборців відчувався з 10-ї ранку до 14-ї. Протягом дня у нас побувало дві міжнародні делегації спостерігачів - обидві від ОБСЄ. Не було у них ніяких запитань ні до роботи комісій, ні до виборців.

Спостерігачі
За процесом волевиявлення спостерігало значно менше "контролерів", ніж очікувалося. Можна було прогнозувати спостерігача від кожного з 39 кандидатів. Але прийшло на кожну дільницю не більше десяти - найчастіше від Порошенка, Тимошенко, Зеленського, Ляшка, Бойка і Кошулинського. 
Також були спостерігачі від Центру моніторингу, ОБСЄ (на цьому фото спостерігачі з США та Норвегії - крайній зліва український перекладач), Всеукраїнського центру демократичного суспільства тощо. Зареєструвалося кілька журналістів від місцевих ЗМІ.
Особливих зауважень не було ні в кого. 
-    Вибори проходять спокійно, мені все подобається, порушень немає, люди з радісними, - говорить спостерігач від громадської організації по школі №3 Олександра Володимирівна Шерстюк.-    Вибори перетворені в фарс, бо спотворені заздалегідь. Всі знають і про факти підкупу, і про наповнення комісій представниками від "технічних кандидатів", про вже проведене зомбування частини виборців. А тепер звичайно все спокійно, - говорить Сергій Савицький - спостерігач від "Батьківщини".На дільниці школи №2 зустріли представника від Зеленського - пояснює, що об'їжджає дільниці, їхні представники контролюють хід виборів.

-    Ми, молоді люди, не хотіли б мати все те спаплюжене минуле в нашому світлому майбутньому, - говорить Олександр Курпіль, говорить, що готові захистити кожен голос за кандидата ЗЕ.Не спочивали і правоохоронці. На кожній дільниці по троє їхніх представників - двоє поліціянтів і ще один рятувальник. Особливих ексцесів не було, ніяких пригод, замінувань чи бійок. Хоча по Україні правоохоронці і нарахували понад 2,5 тисячі звернень. Насамперед, незаконна спроба сфотографувати бюлетень, пошкодити його, агітація, підкуп виборців, а ще голосування "живих покійників". 
-    А про що можна говорити, коли останній перепис населення проводився у 2001 році, говорить один з штабістів від кандидата. - Тому реальної кількості людей в населених пунктах з правом голосу не знає ніхто. 

Результати першого туру
Результати несподівані. Проте це і є прояв демократії. В одних штабах їх називають "перевіркою на європейськість". В інших: "Це тільки початок".  
Але головне, що політична боротьба не перетворилася в політичну війну.
ЦВК у вівторок оприлюднила результати виборів по нашому 162-му округу, до складу якого входять міста Лебедин, Охтирка, Великописарівський, Лебединський, Охтирський, Тростянецький райони.
Переміг Володимир Зеленський - 33,65% голосів. Юлія Тимошенко набрала 16,17 %, Юрій Бойко - 12,71 %, Олег Ляшко - 10,16 %, Петро Порошенко - 9,49 %. 
По Тростянецькому району всього на вибори прийшло і проголосувало 17183 виборців. Результати наступні: Зеленський - 34,9%, Тимошенко - 17,2%, Бойко - 10,9%, Порошенко - 10,7%, Ляшко - 9%, Снешко - 5,8%, Гриценко - 3,6%.
Побачимо, яке мешканці Тростянеччини через три тижні приймуть рішення. Спостерігачі і штаби вважають, що у другому турі буде не менше підкупу виборців, використання адмінресурсу і "чорного" піару. 
Порошенко спробує наростити свої шанси за рахунок патріотичного електорату. А ось успіх Зеленського залежить від того, як сильно Ляшко, Бойко та Юля Тимошенко будуть кликати "своїх" голосувати проти Порошенка. Якщо ці виборці прийдуть - ой що буде.
Побачимо…


Комментариев: 0
Добавить комментарий