Рекордні надходження в бюджет: як ефективне оподаткування тютюну зміцнює бюджет та рятує життя

5 лютого 2026 року у пресзалі інформаційної агенції «Укрінформ» громадська організація «Життя» провела пресконференцію, присвячену результатам акцизної політики щодо тютюнових виробів в Україні. Під час заходу експерти проаналізували рівень надходжень до державного бюджету внаслідок підвищення акцизів на тютюнові вироби у 2025 році та недонадходжень внаслідок  створення податкової преференції 25% для тютюнових виробів для нагрівання (далі – ТВЕН) порівняно з сигаретами. Також оцінили вплив акцизної політики на громадське здоровʼя та запобігання передчасним захворюванням та смертності.
В Україні у 2025 році надходження від акцизів на тютюнові та нікотинові вироби сягнули 122,5 млрд грн, що на 27% більше у порівнянні з 2024 роком (96,6 млрд грн) (дані Казначейства України). Водночас за даними ДПС споживання сигарет скоротилося до 26,2 млрд шт. (-10%), ТВЕН до 6,1 млрд шт. (-15%), сигарил до 0,6  млрд шт. (-25%), споживання нікотинових снюсів склало 144 тис. кг. Скорочення споживання тютюнових виробів та зростання надходжень до держбюджету стали можливими завдяки ефективній політиці підвищення акцизів відповідно до євроінтеграційних зобовʼязань України. 
«Разом із колегами у Парламенті та Комітеті з питань здоровʼя ми працюємо над посиленням нецінових заходів контролю над тютюном заради ефективного захисту насамперед дітей та молоді від залучення до споживання тютюнових та нікотинових виробів. Водночас реальне зниження рівня споживання тютюну можливе лише в комплексі з сильною акцизною політикою, особливо, щодо нових тютюнових та нікотинових виробів, популярність яких серед дітей та молоді зростає. Такі кроки відповідають політиці ЄС та ВООЗ», – зазначила Лада Булах, народна депутатка України, членкиня Комітету з питань здоровʼя нації, медичної допомоги та медичного страхування. 

Посилення акцизного плану захистить здоровʼя та наповнить бюджет 

У березні 2025 року набув чинності Закон №4115-IX, який запровадив новий план підвищення акцизної ставки на сигарети до 90 євро/1000 шт. та для ТВЕН до 72 євро/1000 шт. до 2028 року (преференція 25%), а також перехід на оподаткування в євро задля уникнення впливу девальвації гривні. У 2025 році сумарно акциз на сигарети зріс на 35%, тоді як на ТВЕН – на 22%. 
 
Відповідно до цього плану 1 січня 2026 року акциз на сигарети підвищився до 82 євро за 1000 штук (+5,13%), у той час як на ТВЕН до рівня 70,8 євро за 1000 штук (+0,6%). 
«Акцизний  податок на тютюнові вироби – є одним із найважливіших джерелом  акумуляції коштів для перемоги. Він спрямований лише на певну групу товарів, які не є життєво необхідними. Таким чином, держава забирає гроші з «шкідливого» споживання, не гальмуючи загальну ділову активність. Держава має мобілізувати цей внутрішній ресурс як шляхом підвищення ставок, так і шляхом посилення боротьби з нелегальною торгівлею»– зазначив Ілля Несходовський,  керівник аналітичного відділу Мережі «АНТС». 

Аналіз Віденського інституту міжнародних економічних досліджень демонструє: якщо не вжити невідкладних заходів підвищення акцизів на тютюнові вироби, то вже у 2026 році епідемія вживання тютюнових виробів відновить зростання.  
«Підвищення акцизу на сигарети на 5% та 0,6% на ТВЕН з 1 січня 2026 року не матиме суттєвого впливу на ціну за пачку та не сприятиме подальшому зниженню споживання тютюнових виробів. Україна не може собі дозволити слабку акцизну політику, оскільки йдеться як про наповнення бюджету так і про виживання нації, чисельність якої стрімко скорочується, зокрема, через хвороби, спричинені вживанням тютюнових та нікотинових виробів», – наголосив Дмитро Купира, програмний директор ГО «Життя». 

Скільки втрачає Україна від акцизної преференції для тютюнових компаній
 
За розрахунками ГО «Життя», акцизна преференція на ТВЕН у 2025 році коштувала бюджету України близько 3 млрд грн. У 2026 році недонадходження можуть скласти близько 88 млн євро (4,3 млрд грн), а за 2025 – 2028 роки недоотримання можуть сягнути 422 млн євро або понад 20 млрд грн. 
За даними Віденського інституту міжнародних економічних досліджень,
акцизна преференція на ТВЕН призведе до 22 485 передчасних смертей до 2028 року.

 
Всесвітня організація охорони здоровʼя закликає оподатковувати ТВЕН на рівні з сигаретами, оскільки наявні незалежні дані підтверджують руйнівну шкоду для здоровʼя людини внаслідок вживання тютюнових виробів для нагрівання.

Наразі ЄС переглядає  Директиву 2011/64/ЄС про оподаткування тютюнових виробів та розглядає підвищення мінімальної ставки на сигарети до 215 євро за 1000 шт. Нова Директива ЄС стане обовʼязковою для України як кандидата на вступ. 
 
«ВООЗ підтримує оподаткування тютюнових виробів як один із найбільш економічно ефективних заходів (“best buys”) у профілактиці неінфекційних захворювань, оскільки воно зменшує рівень споживання тютюну та водночас забезпечує сталі надходження до державного бюджету. В Україні послідовне підвищення акцизних податків з 2019 року сприяло різкому скороченню споживання сигарет – з приблизно 45 млрд у 2019 році до 26 млрд у 2022 році. Посилення оподаткування тютюнових виробів відповідно до нових регуляторних вимог ЄС є необхідним для захисту громадського здоров’я, збереження життів та забезпечення критично важливих доходів для стійкості й відновлення України», – прокоментував д-р Ярно Хабіхт, голова Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
 
Всесвітня організація охорони здоровʼя у 2025 році оголосила про старт масштабної ініціативи «3 до 35», яка закликає уряди країн до 2035 року збільшити реальні ціни на тютюн, алкоголь і солодкі напої щонайменше на 50% шляхом підвищення акцизів задля зменшення поширеності неінфекційних захворювань.
«Ми з колегами провели аналіз акцизної політики щодо тютюнових виробів в Україні та дійшли висновку, що підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби не призвело до зростання нелегального ринку. Це спростовує твердження тютюнової індустрії про те, що вищі ставки акцизного податку сприяють розширенню нелегального ринку. Серед іншого, ми рекомендуємо уніфікувати акцизні ставки на сигарети та ТВЕН, щоб уникнути стимулів переходити на вироби з нижчим оподаткуванням та посилювати заходи контролю за нелегальним обігом тютюну», – зазначив Богдан Слуцький, економіст Центру економічної стратегії. 

З огляду на стратегічну мету євроінтеграції, критичну необхідність наповнення держбюджету та послаблення демографічної кризи, український план підвищення тютюнових акцизів необхідно переглядати вже зараз. Це дозволить своєчасно адаптуватися до європейських стандартів та посилити економічну та соціальну стійкість України.
 
Контактна особа: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, olha.masna@center-life.org








 
Комментариев: 0
Добавить комментарий