Такі захворювання, як правець, дифтерія та кашлюк є «важкими» і небезпечними для життя людей. Кашлюк характеризується тривалими нападами кашлю й особливо небезпечний для немовлят, у яких хвороба може викликати тимчасову зупинку дихання. Дифтерія проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі утворюються плівки, які ускладнюють дихання. Захворювання передається повітряно –крапельним шляхом. Коли збудник потрапляє в дихальну систему, він виробляє токсин, цей токсин потрапляє у кров і вражає різні органи – серце, нирки і нервову систему. Правець вражає нервову систему і проявляється настільки сильними судомами, які можуть привести навіть до перелому кісток, проблем з ковтанням. Заразитися правцем можна при потраплянні в рану землі внаслідок подряпин, порізів, проколів гострими уламками або цвяхами, а також під час укусів тварин. Вразі захворювання шанс вилікуватися незначний, адже навіть попри своєчасно розпочате лікування смертність досягає від 25 до 80%. Смерть настає через спазм дихальних м’язів і параліч серцевого м’яза.
Наголошуємо! Вакцина АКДП від цих захворювань — безоплатна і зробити її можна у кабінетах щеплень ЗОЗ, попередньо записавшись у сімейного лікаря.
Щеплення для профілактики кашлюку, дифтерії та правця вакциною АКДП роблять за віком 4 рази: у 2 місяці, у 4 місяці, у 6 та 18 місяців. Далі, у 6 років іде ревакцинація вакциною АДП (без кашлюкового компоненту), а у 16 років вакциною АДП –М. Надалі, протягом усього життя, кожні 10 років людина повинна робити щеплення проти дифтерії та правцю щоб оновити свій захист проти цих небезпечних хвороб.
Для внутрішньо переміщених осіб щеплення проводяться в будь – якому пункті щеплень Сумщині.
Тож, якщо у Вашої дитини з тих чи інших причин пропущено щеплення, необхідно якомога швидше надолужити графік щеплень. А також у свого сімейного лікаря дізнайтесь про свій вакцинальний статус і, якщо необхідно, щепіться!
Віктор ПАВЛЕНКО, завідувач Тростянецького відділення
Охтирського районного відділу ДУ «СОЦКПХ МОЗ».