

Про деталі того візиту Президента України в Тростянець журналісту газети "Тиждень" розповів міський голова Юрій Бова. Причому, темою розмови журналіста з мером був зовсім не приїзд Президента річної давнини, а сьогоднішнє відновлення зруйнованих війною об`єктів в рамках урядового проєкту. Але, як виявилося, ці дві події тісно пов`язані між собою - не було б того візиту, не побачив би Зеленський на власні очі скалічений російськими варварами Тростянець, то не було б і урядового проєкту відновлення, за яким Тростянцю держава виділила майже три річних його міських бюджети - 819 млн. грн.

"Коли Президент України оглянув вщент розбиту площу 40-ї армії, він попросив розповісти історію трагедії цієї площі, а потім і міста в цілому. Ми говорили хвилин п`ятнадцять. Я розповів йому, як 24 лютого 2022 року ворог захопив Тростянець, як потім зосередив тут сотні одиниць своєї техніки, яким так і не вдалося пройти рубіж на Київ, про варварства росіян в період окупації, які грабували, випалювали і вбивали безвинних жителів громади, про катівні, де у нелюдських умовах утримувалися захоплені у полон місцеві жителі за відмову у співпраці з окупантами. Сказав Президенту я тоді, що одна з тих катівень була поруч з місцем, куди він приїхав - у підвалі під залізничним вокзалом.

Під час розмови з Президентом я відчув у нього велике співпереживання за те, що трапилося у Тростянці, за наших людей, яким довелося тижнями пересиджувати під обстрілами, без води, світла, газу, їжі.
Я також розповів Президенту про розстріляну з танків лікарню, про підпалену шоколадну фабрику, про знищені безцінні пам`ятки архітектури, про розграбовані понад двісті магазинів, про пошкоджені чи повністю зруйновані від обстрілів понад 1200 житлових будинків. В багатьох з них були вибиті вікна, поруйновані дахи, а на вулиці ще було холодно, сніг, сирість, людям було дуже непросто. Побачив Президент через дорогу від площі і спалену орками п`ятиповерхівку, де людей росіяни два тижні тримали в заручниках, як "живий щит". Я розповів, що за оцінками фахівців, збиток від пошкоджень, завданих Тростянецькій громаді російською агресією становить 108 млн. дол. США, а разом із вкраденою і розбитою оргтехнікою, транспортом, меблями та іншим - всі $120 млн.

Ці 15 хвилин спілкування перед урочистостями у Президента України повністю перевернули уявлення про трагедію і рівень руйнувань, які пережив Тростянець. І коли В.Зеленський провів урочисту частину на пероні залізничного вокзалу, вручивши нагороди, він не сів в машину і не поїхав далі в Суми. Він знову запросив до розмови Ю.Бову, аби той продовжив розповідь про місто героїв - Тростянець.
- Я розповів Президенту України про наше бажання створити на цій привокзальній площі меморіал, який би увічнив героїку цивільного населення. 48 жителів громади були розстріляні, убиті або закатовані, біля 18 - пропали безвісті. Ми повинні вшанувати загиблих. І подумати про це зараз, не чекаючи закінчення війни. Я повідав Президенту про бажання громади побудувати меморіал "Хвиля", розповів і про нашого земляка Миколу Хвильового, який в далекі часи комуністичного російського терору закликав українців - "Геть від Москви". Тут буде поєднання двох епох, що є символічним. Президенту ідея сподобалась і він сказав своїм службам: "Відпрацьовуйте".

