Охтирське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує населення, що захворювання на трихінельоз до цього часу залишається актуальною проблемою ветеринарної медицини у багатьох країнах світу, адже його збудники циркулюють серед домашніх, диких та синантропних тварин, що й спричинює часте виникнення трихінельозних осередків.
В останні 5 років в Україні, на фоні збереження тенденції до зниження захворюваності населення на трихінельоз, було зареєстровано 5 спалахів трихінельозу серед людей в Херсонській, Чернівецькій, Миколаївській та Чернігівській областях, де захворіли 11 осіб та вживали в їжу уражені м’ясопродукти 85 осіб, з них 7 дітей.
Трихінельоз – гостре інвазійне захворювання, біогельмінтоз спричиняється трихінелами, супроводжується лихоманкою та алергічними проявами.
Даний гельмінт паразитує в організмі диких тварин (кабани, борсуки, ведмеді, лисиці, вовки), гризунів та домашніх тварин (переважно свиней). Основним джерелом зараження для людини є свині. Погіршенню епідемічної ситуації і поширенню трихінельозу сприяють: незадовільна ветеринарна експертиза свинячих туш, реалізація м’яса на стихійних ринках, незадовільний стан ринків, м’ясокомбінатів, незадовільна боротьба з гризунами.
Основним чинником підтримання інвазії серед природних джерел є хижаки, а також поїдання трупів інвазованих тварин. Збудник трихінельозу із організму тварин в навколишнє середовище не виділяється. Хвора людина для оточуючих є епідемічно безпечною. Збудник захворювання перебуває в м’ясі в інкапсульованому стані. Потрапляючи в організм людини чи тварини, капсули перетравлюються, звідти виходять личинки.
Зараження людини відбувається при вживанні в їжу м’яса або напівкопчених м’ясних виробів, які містять трихінели, частіше всього свинини або м’яса дикого кабана.
Клінічні прояви - головний біль, загальна слабкість, підвищується температура тіла до високих цифр, тривалістю від одного дня до 2-ох тижнів, турбує біль в м’язах: шиї, міжреберних, жувальних, литкових, спини, виникає набряк повік, одутлість обличчя, ознаки кон’юнктивіту, алергічний висип. Клінічні прояви утримуються упродовж 1-3 тижнів.
За тяжкого перебігу хвороби виникають різноманітні ускладнення: міокардит, пневмонія, рідше – менінгоенцефаліт, ураження печінки, нирок, які можуть призводити до летальних наслідків.
Заходи профілактики трихінельозу:
- в приватному секторі категорично забороняється подвірний забій тварин без ветеренарно-санітарного контролю;
- забій свиней допускається лише на забійних пунктах і майданчиках під контролем ветпрацівника з обов’язковою трихінелоскопією (дослідження зрізів м'яса та наявність личинок трихінел);
- категорично забороняється реалізація свинини, м'яса диких тварин без клейма ветсанекспертизи;
- категорично забороняється купувати м’ясо в місцях несанкціонованої торгівлі;
- необхідно споживати м’ясо добре просмаженим або провареним. Термічна обробка м’яса проводиться упродовж 2,5-3 години;
- в неблагополучних по трихінельозу населених пунктах повинна проводитись суцільна дератизація не менше 2-х разів на рік, очистка території від сміття, відлов бродячих собак та котів.
Звертаємо увагу власників, які утримують тварин, не допускати згодовування незнезаражених кухонних відходів, субпродуктів. Систематично проводити дератизацію в приміщеннях де утримуються тварини. Не допускати закопування у землю загиблих тварин, оскільки дикі м’ясоїдні, безпритульні собаки можуть розривати місця поховань і ставати джерелом збудника інвазії.
Бережіть своє здоров’я, своїх рідних та близьких людей!