П`ятий місяць в Тростянецькому районному суді Сумської області триває розгляд кримінальної справи за обвинуваченням російських військових, які 18 березня минулого року з танка впритул обстріляли в Тростянці міську лікарню.
Двом оркам заочно повідомлено про підозру за фактами порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 ККУ). Слідство встановило, що 18 березня 2022 року приблизно о 17-й годині під час окупації російськими військовими м. Тростянець, з танка було обстріляно Тростянецьку міську лікарню. Вдалось встановити увесь екіпаж танка - це Петро Смірнов та Айнур Мухаметханов. Саме вони здійснювали прицільні постріли по медичному закладу.
Тепер справа в суді, яку веде суддя Марина Щербаченко.
На минулому тижні у розгляді цієї справи головними дійовими особами були свідки того жахливого дня. В основному це медпрацівники. Суду вони розповіли про пережите.
“Ворожої техніки біля лікарні було багато. Танки снували скрізь. Вантажівки підвозили великі ящики, можна було зрозуміти, що з снарядами. Обстріли відбувалися дуже часто - по лікарні, по будинкам...”.
“В день, коли танк стріляв по лікарні, я в перев`язочній. Коли чую, щось поруч дуже гудить. Інша медсестра відкрила шторку на вікні і побачила, що по оріховій рощі під`їхав танк до огорожі лікарні. Дуло розвернув в нашу сторону. Ми вискочили в коридор, присіли і тут пролунав постріл ...”.
Важко уявити, що довелося пережити людям.
“Коли відбувалися обстріли, трусився весь підвал, де ми сиділи. Дрижали труби. Було дуже страшно. Одна породіль тримала новонароджену дитинку. Так ми пересиділи не одну ніч...”.
Інша свідок розповіла, що вона живе у поруч розташованому житловому будинку. Інтуіція виручила її того дня, вирішили з чоловіком на ніч перейти до підвалу лікарні. Вранці коли прийшли до свого будинку, побачили, що він весь обстріляний - вибиті вікна, розбиті від пострілів стіни, в кількох місцях наскрізні великі дірки...”.
Ще один свідок розповідає, що для рашистів не було нічого святого. Вони заходили в лікарню, бачили, що там крім медиків і важко хворих немає нікого. З ким воювати?. Але потім по лікарні і житловим будинкам стріляли. Хто не міг пересуватися, хто не міг сховатися в підвалі,тих виносили у коридор, так їм було менш небезпечно...”.
Адміністрація лікарні подавала цивільний позов по відшкодування матеріальної шкоди, яку експерти обрахували на суму біля 140 тис. грн. Спочатку цей позов подавався до двох обвинувачених відповідачів - танкцістів рф, які вели обстріл лікарні. Проте, посилаючись на Положення Гаазьської конвенції про закони і звичаї війни, яка передбачає, що воююча сторона, тобто країна, в цілому є відповідальною, в тому числі і по відшкодуванню збитків, нанесених її представниками в ході конкретних випадків війни. Тому адміністрації лікарні звернулася до суду стягнути заподіяну закладу шкоду не з двох цивільних відповідачів - солдат, які невідомо чи доживуть до кінця війни, а з держави-агресорки.
З боку прокуратури заперечень не було. Погодилися з таким доповненням і двоє захисників. Таким чином цивільний позов було задоволено, замінивши неналежних відповідачів на належного - державу рф.
Важливо, що позиція відповідача в цій ситуації не потрібна - після повномасштабного вторгнення Україна має право ігнорувати імунітетом рф під час розгляду таких справ.
Наступне засідання за цим позовом призначене на 18 квітня.