
Свого часу під час подорожі в Мексику, а загалом вона побувала у понад 20-ти країнах світу, її надихнуло поєднання смерті й краси. Після того художниця почала розмальовувати черепи: корови, кабана, коня. Також малювала на пташиному пір'ї.

Яна з дитинства захоплювалась образотворчим мистецтвом, але тоді з-під її дитячого пензлика народжувалися лише звірі. Переважно перемальовувала поштові марки, де були зображені тварини. Після закінчення школи тривалий час не займалася творчістю, а покликало до себе малювання її в 37 років. З війною і матеріали інші, й сюжети відрізняються. Ідея розписувати смертоносне знаряддя - уламки ракет - виникла у вчителя Яни з живопису. Він першим почав розписувати рештки російських С-300. А вона сама вигадала розмалювати дві гільзи від снарядів, які їй віддав товариш з фронту. На одній гільзі Яна зобразила козака Мамая, на іншій - Кобзаря з калиною.

Згодом і в неї з'явились уламки ракет, які художниці передають з фронту. Розписує їх жінка акриловими чи вітражними фарбами. Виручені кошти йдуть на потреби волонтерського фонду, частину грошей Яна передає військовим з різних бригад, котрих знає особисто.
А ще передали жертвам ракетних обстрілів. "Коли я вперше беру уламок ракети до рук, то, буває, одразу уявляю, яким він буде після моєї художньої обробки, - зізнається художниця. - А часом лише вдома, добре придивившись, розумію, що б хотіла намалювати. Критерії до цієї "сировини" у мене єдині - незвична форма, що дозволить творчо підійти до розпису".
Яна - творчий самородок, в її родині ніхто не займався подібною творчістю. Та й освіту здобула вона не художню - за фахом біолог, а художницею стати покликало серце й натхнення. "Мені мої роботи подобаються, - каже вона, - інакше б не займалася такою творчістю.


На думку Яни, немає сенсу їхати кудись в Україну, якщо всю її територію ворог обстрілює. Є чимало випадків, коли люди виїжджали з атакованих ворогом міст, а їх все одно наздоганяла російська ракета. У художниці вже визрів план на час після Перемоги - хоче організувати власну виставку у своєму місті. І такі гарні наміри неодмінно здійсняться!
Ірина ЛЬВОВ, "Сімейна газета".