Зростання тарифів на електроенергію – питання часу

У липні українці платитимуть за електроенергію за старим тарифом – 1,68 грн за кВт-год. Попри раніше заплановане підвищення, 25 червня Міністерство енергетики ухвалило рішення про відтермінування до 1 серпня. В уряді пояснили, що для розрахунку нової моделі формування тарифів потрібно більше часу, але довго їх стримувати не вийде. 

Як порахували в Міненерго, в середньому доставка згенерованої кВт-год в квартиру коштує 1,51 грн, а на її виробництво з тарифу залишаються копійки. Крім того, в кожному регіоні відрізняється вартість виробництва і доставки. Наприклад, собівартість електроенергії в Дніпропетровській області складає 2,96 грн за кВт-год, а в Івано-Франківській 3,7 грн за кВт-год. Українці ж платять за єдиним тарифом, розмір якого вдвічі нижчий ринкових цін на електричну енергію для промисловості.

«Собівартість кіловата енергії залежить від багатьох факторів, оскільки сама електроенергія є похідним від інших ресурсів: урану, вугілля, газу, води, сонця і вітру», – зауважує заступник директора з розвитку постачальної компанії «Августа» Олег Наумик.

Стримування тарифів призводить до ситуації, коли держпідприємства змушені працювати у збиток та накопичувати борги. Керівник групи постачальників енергоресурсів Tolk Володимир Крупко пояснює: «Ми розуміємо, що, якщо хтось оплачує електроенергію за низькою ціною, значить, хтось оплатив різницю між ринковою вартістю й тарифом для населення. На даний момент це навантаження лягає на баланс державних підприємств і фіксується в якості збитків НАЕК «Енергоатом» і ПрАТ «Укргідроенерго».

Аби привести тарифи для населення до ринкових умов, розглядається варіант поділення споживачів на чотири категорії залежно від обсягів споживання: до 100 кВт-год; від 100 до 300 кВт-год; від 300 до 500 кВт-год, від 500 кВт-год. За різними оцінками, для тих сімей, які використовують багато струму, ціна може збільшитися з 1,68 до 2,5 грн за кВт-год. Максимальний тариф може сягнути 3,4 грн за кВт-год. Водночас для тих, хто споживає електрику економно, тариф може навіть зменшитись. 

«Ми виокремлюємо населення, яке споживає до 100 кВт. На сьогодні це близько 41% споживачів з 16,9 млн домогосподарств. Проєкт нового ПСО передбачає захист цієї категорії населення через зменшення тарифу», – наголосив міністр енергетики Герман Галущенко під час «Години запитань до уряду» у Верховній Раді. 

Фінальні цифри та етапи подорожчання уряд має оприлюднити до серпня. При цьому можновладці обіцяють, що ті українці, які не зможуть платити за новою ціною, зможуть скористатися програмами субсидій.  

Комментариев: 0
Добавить комментарий