У липні українці платитимуть за електроенергію за старим тарифом – 1,68 грн за кВт-год. Попри раніше заплановане підвищення, 25 червня Міністерство енергетики ухвалило рішення про відтермінування до 1 серпня. В уряді пояснили, що для розрахунку нової моделі формування тарифів потрібно більше часу, але довго їх стримувати не вийде.
Як порахували в Міненерго, в середньому доставка згенерованої кВт-год в квартиру коштує 1,51 грн, а на її виробництво з тарифу залишаються копійки. Крім того, в кожному регіоні відрізняється вартість виробництва і доставки. Наприклад, собівартість електроенергії в Дніпропетровській області складає 2,96 грн за кВт-год, а в Івано-Франківській 3,7 грн за кВт-год. Українці ж платять за єдиним тарифом, розмір якого вдвічі нижчий ринкових цін на електричну енергію для промисловості.
«Собівартість кіловата енергії залежить від багатьох факторів, оскільки сама електроенергія є похідним від інших ресурсів: урану, вугілля, газу, води, сонця і вітру», – зауважує заступник директора з розвитку постачальної компанії «Августа» Олег Наумик.
Стримування тарифів призводить до ситуації, коли держпідприємства змушені працювати у збиток та накопичувати борги. Керівник групи постачальників енергоресурсів Tolk Володимир Крупко пояснює: «Ми розуміємо, що, якщо хтось оплачує електроенергію за низькою ціною, значить, хтось оплатив різницю між ринковою вартістю й тарифом для населення. На даний момент це навантаження лягає на баланс державних підприємств і фіксується в якості збитків НАЕК «Енергоатом» і ПрАТ «Укргідроенерго».
Аби привести тарифи для населення до ринкових умов, розглядається варіант поділення споживачів на чотири категорії залежно від обсягів споживання: до 100 кВт-год; від 100 до 300 кВт-год; від 300 до 500 кВт-год, від 500 кВт-год. За різними оцінками, для тих сімей, які використовують багато струму, ціна може збільшитися з 1,68 до 2,5 грн за кВт-год. Максимальний тариф може сягнути 3,4 грн за кВт-год. Водночас для тих, хто споживає електрику економно, тариф може навіть зменшитись.
«Ми виокремлюємо населення, яке споживає до 100 кВт. На сьогодні це близько 41% споживачів з 16,9 млн домогосподарств. Проєкт нового ПСО передбачає захист цієї категорії населення через зменшення тарифу», – наголосив міністр енергетики Герман Галущенко під час «Години запитань до уряду» у Верховній Раді.
Фінальні цифри та етапи подорожчання уряд має оприлюднити до серпня. При цьому можновладці обіцяють, що ті українці, які не зможуть платити за новою ціною, зможуть скористатися програмами субсидій.