

Але світ не без добрих людей - поповнювати колекції музею допомагають не тільки місцеві жителі, а й колекціонери та меценати, які мешкають далеко від Боромлі. На минулому тижні відбулася саме така подія, коли завітали в Боромлю гості з Сум. Причому, не з порожніми руками, а з багатою колекцією, яку безкоштовно передали музею.
Перш за все мова йде про сумського краєзнавця і фотографа Сергія Гуцана, людину авторитетну і відому серед істориків, власник приватного музею "Причал Одіссея", який в Сумах має популярність не меншу, ніж обласний краєзнавчий музей.

- Нам привезли безцінна експонати. По-перше, оригінали, по-друге вони охоплюють майже весь історичний період розвитку нашого краю, - говорить відомий краєзнавець, мешканець Боромлі Микола Артюшенко. - Починаючи від скіфів, слов`янства і майже до нашого століття.

- Я був в десятках музеїв, в тому числі і сільських, але ніде не бачив такого великого бажання людей оберігати, розвивати і примножувати свою історію. Я побачив реальну роботу в цьому плані місцевої влади. Ніколи не думав, що в селі може бути такий гарний музей, - каже сумський гість. - Але водночас я побачив і порожні стелажі. Ось і вирішив допомогти сільському музею.

Взагалі, переглядаючи привезені експонати, мов крокуєш між епохами і віками. Представлена тут, зокрема, Трипільська ера - а це понад 3 тисячі років до нашої ери. І якщо розуміти історичний масштаб експонатів тих часів, то це проміжок у майже 5 тисячоліть - три до нашої ери і два - вже нашої. Тобто, реально деяким подарованим експонатам не менш, ніж по 5 тисяч років. Фантастично!

Великий кам`яний шматок - то, виявляється, залізна руда, яка раніше в народі називалася криця. Дуже міцна порода. В Київській Русі з криці робили різні металеві вироби - списи, ножі, прикраси, риболовні гачки тощо. Краєзнавець показав виріб з криці і зізнався, що його йому було найжалкіше віддавати - це фібула 7 століття - прикраса для жінки у вигляді ящірки. Привіз він іще одну фібулу, не таку майстерну, але якій приблизно 1800 років - римську. Тепер можна припустити, звідкіля слово "криця" увійшло у народний вжиток. І асоціюється він, як синонім благополуччя. Здоров`я, наприклад, і сьогодні бажають "міцного, мов криця".


Цікава річ - сапачка або тяпка часів заснування Боромлі - 17 сторіччя. Серцевини замків - виявляється в Київській Русі.
Серед нових експонатів - стріли скіфські - десь 5 сторіччя до нашої ери, а також скіфський посуд. Бубенчики часів сіверян - плем`я перед Київською Руссю - 1100 років.

З наближених вже до наших часів експонати - козацька люлька, жіноча пряжка, срібний браслет, хрестики з написами "1861".
З минулого століття краєзнавець подарував дореволюційну - початку 1900-х років, літературу, журнали, газети, плакати тощо. Вони цікаві тим, що прочитавши рядки з цих видань, стає зрозуміло, чим тоді жили предки, що їх хвилювало, цікавило, що продавалося, як рекламувалося. Фотографій в той час в нашій місцевості ще не робили. Натомість часто можна було побачити різні, так звані, гравьори - це відтиски від металевих форм ілюстративні зображення на твердому папері.

- Ми дуже раді, що сумські краєзнавці знаходять до нас дорогу, що вони відривають від власної душі частину власних експонатів, боромляни будуть все це оберігати і головне - вивчати, знати і використовувати для вихованні наступних поколінь, адже без минулого не може бути майбутнього, без цього не станеш справжнім патріотом своєї рідної землі, - сказав Боромлянський сільський голова Василь Романіка. - Музей у нас і раніше був непоганий. Але тепер, коли ми його перевели у нове просторе приміщення, ми розуміли, що тепер у нас є всі можливості зробити тут все, про що ми мріємо, а це - лише арматура, фундамент.



Якраз в нагоді стала і нова книга Миколи Артюшенка "Боромля: сторінки історії". Автор з вдячністю подарував її сумському краєзнацю Сергію Гуцану, який, як з`ясувалося, в цей день відзначав свої іменини.

