
Відкрили зібрання голова Асоціації польських журналістів Кшиштоф Сковронський та голова Національної Спілки журналістів України Сергій Томіленко. Обидва очільники відзначили, що це вже четверта така зустріч. І що такий обмін думками та досвідом серед людей, які формують громадську думку, стає хорошою традицією.


Уже перший день роботи виявив глибоку зацікавленість представників обох країн в обговоренні наболілих питань, шляхів пошуку порозуміння.

Яким уроком став для сучасних українсько-польських відносин союз Пілсудського-Петлюри і підписаний 100 років тому Варшавський договір - про це розмірковували науковці Люблінського католицького університету, університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні, Інституту Центральної Європи професор Анджей Гіль, професор Валентин Балюк, доктор Якуб Ольховський, доктор Анджей Шабацюк. На питаннях історичної проблематики в українських засобах масової інформації розповіли наші журналісти.

Активну участь в обговоренні всіх питань брали члени української делегації. Найчастіше - голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, редактор газети "Воля" (місто Буськ, Львівської області) Микола Іванців, голова Харківської обласної організації Національної спілки журналістів України Олександр Голуб, журналісти кримсько-татарського телеканалу ATR - Гульнара Абдулаеєва, Ельвіна Сейтбулаєва та інші.


Проти чого українські журналісти протестують? Насамперед, проти штучного поділу журналістів на дві групи - "журналістів" і "професійних журналістів" під егідою підтриманої владою так званої Асоціації професійних журналістів.
Також Спілка журналістів України виступає проти запровадження кримінальної відповідальності за професійну діяльність журналістів, яка за цим проектом може бути і у гігантських штрафах, до виправних робіт і до ув`язнення журналістів від 2 до 7 років.

- Ми визнаємо необхідність боротьби з дезінформацією, з фейковими новинами, захисту від російської інформаційної агресії, але це має бути об`єднання зусиль, але не використання політичної влади для боротьби з незручними для влади ЗМІ, - зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко.

І в цьому контексті ми бачимо, що дуже часто чиновники та посадовці не ініціюють таких позовів. Більше того, статистики свідчить, що в Укараїні немає такої проблеми, яка б вказувала на криміналізацію журналістської діяльності. Навпаки, розповсюдження фейків і дезінформацій притамане самим непорядним чиновниками, через підконтрольні їм ЗМІ і соцмережі.
Журналісти не розуміють, чому у нової української влади "чешуться руки" регулювати медіа в Україні. Зараз дебатується в суспільстві ще один закон - "Закон про медіа" - в якому політики хочуть підпорядкувати собі контроль над всіма ЗМІ, в т.ч. телебаченням, друкованими ЗМІ, онлайн, і навіть блогерами. Контроль над всіма ними хочуть передати єдиному регулятору - це Національна рада з питань телебачення і радіомовлення.

На сьогодні політична моносила має більшість, що полегшує їй проведення законодавчих ініціатив. Але коли ми говоримо про медійні зміни, то цей турборежим дуже лякає.
Потрібні триваліші публічні дискусії і через них виходити на якість тих законів, які приймаються. А зараз є небезпека, що тотальна більшість може понаприймати такі закони, які не розв`яжуть проблему, а навпаки - створять нові перепони в роботі журналістів.