Підприємство шоколадників, як ми звикли його по-домашньому називати, завжди і скрізь ставиться в приклад іншим. Величезні обсяги виробництва, робочі місця, висока зарплата, світові бренди… Щоправда, за показовим піднесенням, буває, ховаються недоліки і проблеми, які явно флагмана не прикрашають.
Голова профспілки «Свобода праці» Євген Водоп`ян
До таких, зокрема, можна віднести і порушення у сфері праці і її оплати, виявлені буквально кілька днів тому Сумським обласним управлінням Держпраці, яке з 11 по 14 січня цього року проводили на ПрАТ "Монделіс Україна" інспекційну перевірку додержання законодавства про працю.
"За результатами проведеного інспекційного відвідування виявлені порушення частини п'ятої статті 79, статті 123 Кодексу законів про працю, пункту 10 розділу IV Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" - значиться у листі від управління Держпраці голові однієї із профспілок "Монделіс" - "Свобода праці". Лист датований 15.01.19 р. і підписаний заступником начальника відомства Н.Антоненко.
В цьому ж листі зазначається, що вже складено акт на встановлені порушення і вживаються заходи по притягненню винних осіб до відповідальності.
У коментарі нашій газеті голова профспілки "Свобода праці" Євген Водоп`ян розповів, що проблеми порушень мають коріння саме з відсутності правової рівноваги через зарозумілість деяких управлінців підприємства. Він навів свіжий приклад, коли у грудні 2018 року на підприємстві було оголошено, що починаючи з 17 грудня і по 2 січня цього року виробництво, так би мовити, "стоятиме". За цих обставин працівників залишали без вибору - писати заяви на відпустку на весь заявлений період простою підприємства. Але ж відповідно закону "Про відпустки" - черговість їх надання визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілками, і доводиться він до відома всіх працівників.
Могла б адміністрація підприємства, відповідно до ч2.ст 34 КЗпП України, у разi простою, перевести працiвників за їх згодою з урахуванням спецiальностi i квалiфiкацiї на iншу роботу на тому ж пiдприємствi.
- Так має бути! Але не є! - каже голова профспілки.
Порушив він і іншу тему - за медичні огляди.
- Скільки писали звернень до роботодавця, нагадували про його обов`язок збереження на час проходження медогляду місця роботи та середнього заробітку, що визначено Наказом №246 Міністерства охорони здоров`я. Натомість, працівникам нічого не сплачують. - коментує Водоп`ян. - Далі ще сумніше. Відповідно до п.10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. №100, передбачено коригування виплат, що враховуються при розрахунку середнього заробітку та нарахуванні до такого підвищення, на коефіцієнт підвищення окладів (тарифних ставок) на підприємстві. За період 2018 року на підприємстві відбувалося підвищення погодинних тарифних окладів. Проте коригування середнього заробітку працівникам не проводилося. Тобто, коригування виплат, що беруть участь у розрахунку відпускних, лікарняних не відбувалося.
Цікаво, що сам Євген Водопян по вищеназваним порушенням звернувся з позовом до Тростянецького районного суду. Судом було визнано порушення його прав та зобов`язано товариство «Монделіс» нарахувати йому відсутні кошти. Апеляційна судова інстанція також підтвердила порушення прав Водоп`яна, підприємство гроші сплатило. Але ж проблема актуальна не йому одному - працюючих на підприємстві понад шістьсот осіб, багатьом з яких, за оцінками голови профкому, також недорахували кошти до відпускних, лікарняних, відряджень? Працівникам недоплатили кошти, держава, відповідно, втратила з податків.
- Починаючи з 2017 року нашою профспілкою роботодавцю наголошувалося на необхідності виконання цих та низки інших встановлених законодавством та Галузевою угодою гарантій оплати праці працівників нашого підприємства. Кроків назустріч не відчувається.
Ну а стосовно перевірки Держпраці, то крім адміністративних санкцій, очевидно, на підприємство можуть накласти немаленький штраф.
- admin
- 24 январь 2019
- 3 279
- 0