
З 18 жовтня Марина Щербаченко отримала право розглядати справи. Автоматичний розподіл судових справ першу з них призначив на цей понеділок.
Напередодні такої знакової для працівниці Феміди події, ми зустрілися з Мариною Щербаченко і попросили її розповісти, як минув для неї цей рік очікування і які тепер має плани.
- Рік без права розгляду справ - це для судді втрачений час?
- Такою є процедура призначення суддів. І всі судді проходять через кваліфікаційне оцінювання, тільки хто довше, хто швидше. Ці етапи чітко визначені законодавством, включають в себе складання іспитів, психологічне тестування, співбесіди. Останній етап, як показує практика, найбільше тривалий - за день кожен з трьох членів Кваліфікаційної комісії встигають проводити співбесіди не більше, як з десятьма суддями. Між тим в більшості областей до половини судів недоукомплектовані. Тому на початку цього року Кваліфікаційна комісія вирішили співбесіди проводити в першу чергу з суддями, в яких закінчились п`ятирічні повноваження та з судів, де є кадровий дефіцит більше половини штату. Як наприклад, у Тростянецькому.
Ми і самі намагалися прискорити процес розв`язання проблеми, писали про цю ситуацію, що лише одна суддя залишилась з правом розгляду справ. Вже в липні я пройшла співбесіду, а у вересні пройшла останню процедуру.
- Вас затверджувала Верховна Рада?
- Ні. Це раніше була постанова Верховної Ради. Процедура призначення змінилася. Зараз закон передбачає вже перше призначення на безстроковий термін. Я ще призначалась на пять років. І на момент перепризначення через 5 років це мав би робити парламент. Але після 2016 року, коли в наш закон і Конституцію внесли зміни, то тепер потрібно проходити процедуру оцінювання і потім безстроково призначення на посаду за указом президента. протягом місяця глава держави підписав указ про, в тому числі, і моє призначення.- Вас призначили суддею Тростянецького суду.
- Які ваші плани?
- Виконувати свою роботу на своєму місці. А як буде далі - життя покаже. Різні суди, в тому числі і вищих інстанцій, оголошують конкурси на свої посади.
- Минув рік з моменту припинення розгляду вами справ. Не виключаєте, що ваші ж справи до вас повернуться?
- На момент припинення моїх повноважень залишились не доведеними біля тридцяти справ, які я вела. Але вони відразу ж були автоматично розподілені іншому судді. Тому навіть якщо вони ще не завершені, їх мені не передадуть. Але сидіти без роботи не доведеться - справ вистачає.
... Так і є. Вже у понеділок під головуванням судді Марини Щербаченко було розглянуто три справи - перші дві - адміністративні - щодо домашнього дебошира та злісна непокора працівникам поліції. І третя - з кримінальною формою судочинства - злісне ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт. З почином, як то кажуть.
Звичайно, те, що ще одна суддя додалася до Оксани Линник - подія, яка дійсно покращить важку кадрову ситуацію в Тростянецькому суді. А головне, дозволить у більш стислі терміни ухвалювати рішення у справах, на які чекають мешканці Тростянця та району.