"Новини Тростянеччини" можуть припинити своє існування до кінця цього року.
Можна твердо говорити, що Тростянецька районна рада, рівно як і нинішня редакція районної газети "Новини Тростянеччини" - самі собі вороги. Ігноруючи законом визначену процедуру роздержавлення комунальних ЗМІ, газета з багаторічною історією доживає до кінця цього року і може зникнути з інформаційного простору. Відповідно до Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації" засновникам районної газети "Новини Тростянеччини" давалося три роки - 2016-2018 - для роздержавлення редакції і самого видання. Минуло 2 роки і майже 8 місяців - взагалі нічого в цьому плані не зроблено.
За тим же Законом, якщо "трудовий колектив редакції не повідомив про свою участь у реформуванні протягом строку, визначеного цим Законом", а також якщо "приватизація майна редакції в установленому цим Законом порядку не відбулася" - ліцензія анулюється. Відповідно, випуск газети може бути незаконним вже з 1.01.2019 року.
Повертаючись в історію цього питання нагадаємо, що реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій в Україні почалося з 24 грудня 2015 року, коли Президент підписав відповідний Закон. Редакціям районних комунальних газет давалася можливість провести реформування у два етапи: перший - протягом першого року з дня набрання чинності Закону, тобто протягом 2016 року; другий - протягом наступних двох років - 2017-18 рр.
Редакція "НТ" ще у 2016 році вирішила йти на реформування у "першу хвилю". Зробили для цього все необхідне - у березні провели збори трудового колективу і подали звернення до районної ради і РДА, про їхній вихід з числа засновників ЗМІ. Протягом місяця РДА і районна рада повинні були прийняти рішення про припинення своїх засновницьких прав. Перші це зробили - голова РДА - на той час Дмитро Назаренко, підписав відповідне розпорядження. А ось районна рада пішла "іншим шляхом". Рішення на сесію винесли, але успішно його "провалила" - з 32 присутніх на сесії депутатів "за" проголосувало лише 14 депутатів. І рішення не прийняли.
Натомість почалися розправи на колективом редакції. Протягом двох місяців редактору П.А. Зленку оголошують дві "висмоктані" з пальця догани. Майже одночасно депутатські фракції "Сила людей" та Опоблоку, створюють "тимчасову контрольну комісію" для перевірки господарської роботи газети. І на початку квітня 2016 року, по її висновкам, депутати райради звільнили редактора "за одноразове грубе порушення", так і не вказавши, за яке саме.
Протягом чотирьох наступних місяців - з квітня 2016 по серпень 2016 року - Тростянецький райсуд скасував, як незаконні, і обидві догани, і саме звільнення, а Апеляційний суд Сумської області підтвердив це рішення законним. То ж у серпні 2016 року районна рада отримала рішення суду, яке вступило у законну силу, щодо негайного поновлення редактора на посаді.
Але місцева влада у нас дуже «винахідлива». Голова ради А.Корж винайшов, як не виконувати рішення суду. На двох сесіях він ставив питання на голосування депутатів про поновлення редактора на посаді. Двічі воно не набирало необхідної кількості голосів - що тут скажеш -«договорняк».
Втім, справа навіть не в голосах - виходить, тростянецькі депутати самі стали суддями і взялися ревізувати рішення суду. Це неприпустимо - Конституція Україна прямо вказує, що рішення суду, яке вступило в законну силу, є обов'язковим для будь-якого органу, в тому числі й для районної ради. І в цій ситуації А.Корж сам мав би видати розпорядження про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника - за рішенням суду. Бо районна рада ще двадцять років по цьому вже призначила цю людину на посаду редактора.
За таку зухвалість над законами України у січні 2017 року Національна спілка журналістів України внесла голову Тростянецької райради А.Коржа до антирейтингу "Ворогів реформування преси".
На сьогодні в колективі "Новин" не залишилось жодного!!! працівника з колишнього складу редакції (2016 року, коли приймалося рішення щодо роздержавлення) - всіх позвільняли. Поставили «свого» редактора, таких же підібрали і нових журналістів. Корж задоволений. Напевно, як і Бова, який повністю контролює роботу райради. Для чого їм це потрібно? Пов`язати це можна, насамперед, із небажанням керівництва району і міста дати редакції можливість стати незалежною, не дозволити журналістам об'єктивно висвітлювати події в районі.
Ось так, через ігнорування Закону про реформування комунальних ЗМІ, на сьогодні районна газета на жоден крок не просунулася у своєму роздержавленні і, можна сказати, доживає свої останні місяці.
Варто також нагадати, що з березня 2017 року Тростянецька Нацполіція розслідує кримінальну справу за ч. 1 ст. 382 - невиконання судового рішення службовою особою, внаслідок чого редактор вже більше двох років перебуває у статусі незаконно звільненого. Редактора Зленка визнано потерпілою стороною. Але до суду справу слідчі до цих пір не передали - регулярно відписуються або тупо відмовчуюються, посилаючись на проведення "невідкладних слідчих дій".
Ось така ситуація - райрада ігнорує Закон про роздержавлення, Нацполіція затягує розслідування…
Не так давно до Тростянецької районної ради надійшов лист з Верховної Ради за підписом Голови Комітету з питань свободи слова Верховної Ради В.Сюмар, в якому висловлювалась стурбованість з приводу зволікання у Тростянецькому районі з роздержавлення комунальної газети. З формальної відписки Коржа голові парламентського комітету, де він нічого конкретного не вказує, окрім того, що це питання може бути розглянуте "після надходження відповідного клопотання та рішення загальних зборів трудового колективу", можна зробити висновок, що райраді начхати на долю газети, як і тим, хто в ній сьогодні працює. І йде все до того, що газета з багаторічною історією доживе до кінця цього року і зникне. Бо ніяких публічних рішень чи ініціатив ні з боку райради, ні з боку "Новин" щодо роздержавлення редакції і видання немає...
- admin
- 14 август 2018
- 19 327
- 0