
І коли така ідея виникла, то вона сподобалась не тільки активістам села і простим її мешканцям. Погодився взяти участь у цій справі і вже давній друг Боромлянської громади, український політичний активіст, за професією бізнес-консультант Іван Іванович Лозовий. Втім, у селі Боромля його добре знають не стільки, як такого, а більше, як справжнього патріота і доброго мецената, який завжди підтримує цікаві суспільно-значимі ініціативи.
З колективним фото села почалося випадково - під час одного з недавніх відвідин Іваном Лозовим Боромлі. Як зазвичай, приїхав він не сам, а з колегою по волонтерству, депутатом Сумської обласної ради Лілією Ричкіною.
- Саме вона, зайшовши до будинку культури і поглянувши на голі стіни фойє, сказала: "Чогось тут не вистачає. Давайте прикрасимо центральну стіну колективним портретом села", - пригадує з чого все починалось керівник відділу по наданню соціальних послуг одиноким громадянам Надія Іваніна.
І закрутилося. Почали збір фотографій для настінного фото. Назвали проект - "Від заснування - до сьогодення". Задум був такий, щоб на стіні розміром три на три метри розмістити панно з найстарішими і новими фотографіями з життя громади. А це історія немала - її початок аж з 1659 року.

Взагалі, Боромлянська громада в культурному плані не спить. Цій сфері сільська рада і її голова Василь Романіка приділяють велику увагу. Тут функціонують біля десяти культосвітніх закладів. З них три будинки культури - Боромлянський, Гребениківський і Жигайлівський, працює Кіровський сільський клуб, хочеш почитати чи взяти книгу додому - є чотири бібліотеки - Боромлянська, Гребениківська, Жигайлівська і Новгородська. А ще у громади є свій центр історії - народний музей села.
- Зараз у нас тривають ремонтно-реставраційні роботи. Плануємо не тільки освіжити естетичний вигляд кімнат, а й зробити в музеї новий стенд - про воїнів АТО. Наших земляків-атовців понад сімдесят. На створення стенду надав фінансову допомогу Іван Іванович Лозовий - подарував громаді 3 тис. гривень. Ремонт музею плануємо завершити до Дня села, - говорить Яна Тарасюк, завідувачка сільського музею.
І знову, як бачимо, тут не обійшлося без вже згаданого нами мецената Івана Лозового. Втім, для нього АТО - не просто назва. Весною і влітку 2014 брав участь у бойових діях на Сході України в лавах батальйону "Айдар", зі зброєю в руках захищав Вітчизну. І це при тому, що народився сам в США, міг спокійно там жити, працювати. Але як свідомий українець, повернувся на Батьківщину, коли став дорослою людиною і навіть відмовився від американського громадянства. Батьківщина для нього - не просто слово чи місце, де народився. Це - його душа, це тепло його серця. І коли на рідну землю поліз російський окупант, він пішов боронити Україну від ворога.
Тому для Івана Лозового любов до рідної землі, шанування батьківщини, збереження її історії - це святі речі.
Певно, це і надихнули мецената стати співучасником створення в селі Боромля величезного ілюстративного панно про історію цього села.
Матеріали збирали не довго, але використали для цього всі можливі джерела. Долучили до цього і старожилів, і краєзнавців, і працівників бюджетної сфер, сільської ради. Допомогло у зборі фотоматеріалів і сучасне інтернет-павутиння, точніше сайт відомого в Боромлі блогера Сергія Вовка. Він вже давно в соціальних мережах гуртує земляків навколо історії і сьогодення. На своєму сайті "Боромля" часто виставляє і раритетні фото, і зовсім свіжі.
… І ось робота зроблена. Відкриває панно древня карта села, датована 1659 роком. Її боромлянські краєзнавці відшукали в Харківських архівах. Тоді село входило до Охтирського повіту і вже було доволі великим. Варто сказати, тільки церков у ньому було шість, а саме поселення мало вид такої собі фортеці.
Поруч з древньою картою - герб села Боромля на малиновому фоні з козаком у центрі і по бокам зліва червона полуниця та справа дубове листя.
Далі - зверху донизу - різні фотографії. Є навіть колажі, мовби фото з одного місця на відстані одного століття - будинок культури середини минулого століття, і сьогодні. Нині це місце перетворили у культурно-історичний центр, де можна побачити і козацьку пушку, і герб, і посидіти в арці.
Вулиці, визначні споруди, будинки, парки… А головне - люди. Вони завжди були окрасою села. І у праці, і у пісні. Підтвердив своє високе звання народного сільський аматорський хор. А колектив "Слов`янка" навіть брав участь у національному телевізійному фестивалі "ФолькМюзік". В село приїжджала її ведуча Оксана Пекун.
Чорно-білі фото - то вже давня історія Боромлі. Але то було життя не менш яскраве і насичене подіями. Вдивляєшся в пожовклі фото, і відчуваєш як буяло життя - ось шкільні будні; святкування Масляної; трудове виховання дітей на молочнотоварних фермах; зустріч дітей з учасником війни, Героєм Радянського Союзу Г.Скринько; гуляння молоді на "стометрівці" - вулиці в центрі села, куди хлопці дівчатам призначали побачення; робота майстрів лозоплетіння; нехай і трішки пафосні, але радісно емоційні паради радянської епохи…
Свого часу знаменитістю села був великан за два метри росту Олексій Бей - його фото теж на цьому панно. Боромля по праву вважається полуничною столицею Слобожанщини. Колись тут була одна унікальна традиція - варити полуничне варення всією вулицею. Заохотив до цього своїх земляків відомий академік М.Ф.Сумцов, який традиційно раз на рік приїжджав до себе в родину якраз на сезон полуниць. І тоді у нього у дворі колективно варили варення.
Чого тільки не побачиш на цих фотографіях. Відображений на панно і відомий на всю Україну, єдиний у своєму амплуа Всеукраїнський сільський фестиваль мистецтв "Боромля", заснований боромлянином Іваном Коломійцем. Тут можна знайти фото і з першого фестивалю, і теплі зустрічі селян з відомими артистами та поетом-земляком Леонідом Татаренком, який у своїх поезіях оспівував і Боромлю, і фестиваль. На його вірші написано багато пісень.
… Робили панно в одному із сумських поліграфічних підприємств. Сучасний дизайн, яскраві кольори. Його верстку і виготовлення повністю оплатив Іван Іванович Лозовий.
- Мальовничі краєвиди, щирі люди, успішна громада! Таким я завжди радий допомогти, - каже меценат.
- Ми щиро вдячні Благодійного фонду імені Івана Григоровича Лозового за такий подарунок селу. Від імені громади хочу подякувати директору цього фонду - Івану Івановичу Лозовому, великих йому успіхів. Нехай йому віддасться сторицею за все, чим він ділиться з людьми, - говорить сільський голова Боромлянської громади Василь Романіка.
… На цьому тижні панно вже вивісили у фойє будинку культури. І тепер кожен, хто заходить до сільського будинку культури, відразу повертає ліворуч. А як інакше - там весь рід боромлянський.