За ДТП судять Яценка

В понеділок, 8 жовтня,  у Тростянецькому районному суді розпочалося слухання кримінальної справи по обвинуваченню Артема Яценка у порушенні правил безпеки дорожнього руху/експлуатації транспорту, в результаті чого трапилося важке ДТП, в якому шестеро людей фізично   постраждали, четверо з них - були шпиталізовані.


Дорожня пригода сталася наприкінці минулого року на вулиці Кеніга біля півночі, неподалік школи №2. Водій на автомобілі ВАЗ-2101 вле­тів у групу людей, які мирно йшли додому. Обвинувачений по справі - 27-річний Артем Яценко, уродженець  Тростянця, ни­ні проживає в с. Білка, безробітний. 


Портрет підсудного був би неповним, не зазначивши, що він є сином депутата з провладної в Тростянці партії "Сила людей", одного з найближчих соратників мера, голови бюджетної комісії районної ради Ігоря Яценка. Саме через цю обставину багато хто не виключає адміністративного тиску на суд з боку місцевої влади, принаймні, на першому його етапі. 


Судову справу веде суддя Віктор Маслов. Розглядаються в даному кримінальному провадженні позовні заяви лише від двох потерпілих - Ніколенка і Бали. Також з обвинувальним актом виступає прокуратура. Решту потерпілих поліція під час досудового розслідування не визнала … потерпілими.


- Як таке може бути - одне ДТП, ми теж потерпілі, то чому суд нас не бере до уваги? - не розуміли присутні в залі суду інші постраждалі, які вправі були розраховувати, що суд розглядатиме і їхні вимоги.

- Відповідно до кримінального кодексу легкі тілесні ушкодження не передбачаються, як складові кримінального злочину, - пояснив суддя В.Маслов. - Вас ніхто не позбавляє можливості окремо звертатися до суду, але це вже будуть окремі судові справи.

Як стверджують юристи, тим людям пот­рібно було бути більш наполегливими під час слідства, яке вела поліція. Вела настільки кволо, що потерпілими Балою і Ніколенком, за допомоги охтирського адвоката Сергія Калантаєнка, доводилося кілька разів зверталися зі скаргами до Сумської обласної поліції і навіть в Київ - до Національної поліції, аби досудове розс­лідування не затягувалося в часі. 

Завдяки цьому вони добилися, щоб їх обох визнали потерпілими у цій справі. Саме для цього за їхніми клопотання було проведено кілька повторних експертиз, які спочатку не задово­льняли потерпілих. Ось чому до фінішу цієї досудової тяганини дісталося лише двоє потерпілих. 

Втім, для решти постраждалих у тому нічному ДТП (у яких, за версією слід­ства, більш легші тілесні ушкодження) участь у цьому суді теж забезпечена - у якості свідків. І цей досвід їм знадобиться, коли вони вже окремо судитимуться з винуватцем ДТП.

Що просять у суду потерпілі? Насамперед, виплати моральної шкоди і компенсації витрат на лікування. Бала отримала найтяжкі тілесні ушкодження, що підтвердила повторна судово-медична експертиза. Вона навіть не змогла прийти чи приїхати до суду - їй і сьогодні дуже важко пересуватися. У Ніколенка середня ступінь тілесних ушкоджень. Ці люди серйозно постраждали і все подальше життя, певно, будуть змушені докладати немалих зусиль, в тому числі і матеріальних, для полегшення цих наслідків. Тому це є визначальним у їхніх позовних вимогах. 

-      Яким буде розмір відшкодування нанесеної потерпілим шкоди на момент завершення судового розгляду, такими у потерпілих відповідно будуть вимоги щодо міри покарання, - сказав охтирський адвокат потерпілих Сергій Калантаєнко.

Варто зазначити, що державним обвинувачем у справі виступає Тростянецька прокуратура. Вже з першого виступу її представника п.Волохатих, стало зрозумілим, що займають жорстку і принципову позицію. Вже під час першого слухання представник прокуратури попросив суд, враховуючи тяжкість злочину, призначити досудову доповідь органу пробації - це, така собі, формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.

Наступне засідання відбудеться 19 жовтня післяобідньої пори. Обвинувальний акт вже в суді. По мірі дослідження, матеріали слухання поповнюватимуться іншими доказами. Словом, попереду багато роботи і у позивачів, і у обвинуваченого - допити свідків, письмові докази, висновки експертиз тощо. І тоді суддя визначить міру покарання.

Цікаво, що Артем Яценко захисника не брав - свій захист будуватиме самостійно. Принаймні сьогодні там можна припускати. Вже деякі витрати потерпілим відшкодував. І ті цього не заперечують - йдеться про кілька тисяч гривень. Але враховуючи велику кількість потерпілих, важкість ушкоджень, які отримали люди, і розуміючи, що людям навіть не тільки сьогодні, а й далі потрібні будуть кошти на лікування і реабілітацію, то ця сума явно неспівставна тим витратам, які вже понесли потерпілі, і тим більше - які ще змушені будуть понести.

А винуватець ДТП, в разі якщо суд його визнає таким, повинен розуміти - якщо накоїв такого лиха, то повинен нести цей тягар ще немалий час.

Комментариев: 0
Добавить комментарий