"Спочатку гроші - потім роздержавлення".
Нарешті. Не минуло і три роки, як районна рада нарешті розродилася на реформування районної газети – на наступну сесію, що відбудеться у п`ятницю, виноситься питання щодо виходу районної ради зі складу засновників газети «Новини Тростянеччини» та її редакції. Майже три роки тому це питання в сесійний зал вже виносили - і ось що з цього вийшло...
Вперше це питання райрада розглядала у квітні 2016 року. І саме воно стало причиною неабиякого роздратування провладної коаліції районної ради – депутатів з «Сили людей», «Блоку Петра Порошенка» і Опоблоку, які аж ніяк не хотіли втрачати дієвого засобу власного піару і контролю над громадською думкою. В результаті – тоді в сесійній залі рішення про роздержавлення газети «провалили», не давши за нього необхідної кількості голосів депутатів, редактора – по фіктивним звинуваченням з посади усунули.
Павло Зленко на медіа-конференції Ради Європи розповідає про стан свободи слова в Україні на прикладі Тростянця
Звільнивши "незручного", райрада на чолі редакції поставили свою маріонетку. І те, що згодом незаконно звільнений редактор повигравав всі суди і ще з жовтня 2016 року мав би бути поновлений на роботі, це рішення районна рада, а точніше її голова Андрій Корж, по сьогоднішній день не виконали. Більше того, з колишнього колективу редакції, який на початок 2016 року складався з дев`яти працівників (5 з яких - журналісти), на сьогодні у штаті не залишилось жодного – всіх порозганяли. А «оновлена» редакція районки «допрацювалася» до того, що сьогодні в ній офіційно в штаті працює аж … двоє співробітників – редактор і бухгалтер.
Ось з такими реаліями підійшли «Новини Тростянеччини» до свого законного права стати незалежними від влади медіа і самостійними господарниками. Влада, коли для цього був найкращий момент, це зробити їй не дала, а за два з половиною наступних роки практично довела газету «до ручки», майже не залишивши їй шансу на життя.
Зрозуміло, юристка районної ради Світлана Гаврилович всього цього у понеділок не розповідала на засіданні профільної депутатської комісії, де доповідала про готовність питання роздержавлення районки на сесію. Вона говорила про вимогу відповідного закону, який передбачає до кінця цього року завершити процес реформування комунальних газет і редакцій, про підготовлений проект рішення щодо виходу районної ради зі складу співзасновників газети і редакції і надання трудовому колективу редакції права перетворити комунальне підприємство у приватний суб`єкт господарювання. При цьому зберігається назва газети і підприємства, мова видання і тематична спрямованість видання.
- Чи можемо ми проводити роздержавлення, коли районна рада, як засновник, не поновила законного керівника редакції, а точніше – не виконала рішення суду про його негайне поновлення, - задав питання всім присутнім на комісії депутат від «Батьківщини» Сергій Савицький. – І по-друге, як ми можемо довірити процес реструктуризації підприємства людині, яка навіть не редактор – Роман Мірошниченко працює як виконуючий обов`язки, з нього ми потім і спитати не зможемо, якщо він цю роботу завалить.
Втім, як з`ясувалося, і сам Роман Мірошниченко "не горить" особливим бажанням займатися цією роботою.
- Ви сказали, що рішенням сесії на мене будуть покладені обов`язки голови комісії з реформування. Але у мене ще ніхто не запитував, а чи хочу я сам цим займатися? – відреагував на таку констатацію в проекті рішення в.о. редактора Роман Мірошниченко. – Я лише виконуючий обов`язки, а крім мене в редакції працює ще лише одна людина – бухгалтер. Навіть якщо ви хочете порадитись з колективом, то радитись ні з ким.
Категоричність в.о. редактора депутатів комісії просто розгубила – а хто ж тоді буде займатися реструктуризацією? З ситуації вийшли дуже просто: на пропозицію заступника голови райради О.Котка прізвище «Мірошниченко» у проекті рішення сесії замінили на слово «керівник».
Це зняло проблему? Ні.
- Якщо це не потрібно колективу редакції, то може нам треба не роздержавлювати газету, а ліквідовувати її? - запропонував депутат Андрій Савочка. – І такий спосіб теж буде законним.
Втім, патовість ситуації навіть не в небажанні Мірошниченка брати на себе відповідальність за проведення реструктуризації – на сьогодні редакція «Новин» настільки фінансово знекровлена, що головне для неї не роздержавлення, а питання - як вижити до кінця цього року. Очевидно тому свою участь у роздержавленні Мірошниченко і розглядає тільки за умови негайної фінансової допомоги редакції – і не тільки на нинішньому етапі, а й зберігши її на наступний рік.
Ось такий приготував депутатам ультиматум в.о. редактора: спочатку гроші, потім - роздержавлення.