Бовина «медична маячня» - протизаконна
Заступниця начальника управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації Надія Лисенко рознесла в пух і прах всю Бовину маячню з приводу того, кого в закладах центральної районної лікарні мають лікувати, хто за це повинен платити.
Заступник начальника управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації Надія Лисенко, у Тростянці, на нараді в райадміністрації, рознесла в пух і прах всю Бовину маячню з приводу того, кого в закладах центральної районної лікарні мають лікувати, хто за це повинен платити і з якими сімейними лікарями сільське населення може укладати декларації на обслуговування. Висновок такий – всі Бовини заборони – незаконні і нікому з сільського, рівно як і з міського населення, в ЦРЛ не мають права відмовити в обслуговуванні.
Нарада проходила в Тростянецькій РДА. Хоча справжніми її ініціаторами були сільські голови, які напередодні заявили про бажання негайно зустрітися з губернатором Сумщини і розповісти Клочку про ті «медичні порядки», які на Тростянеччині встановив «прогресивний мер-Бова». Тому адміністрація і спрацювала на випередження – щоб в Суми не дай Боже не поїхали очільники сільрад, краще самим організувати їм зустріч з обласним профільним керівником медицини. Пообіцяли, що приїде директор департаменту Бутенко – приїхала його заступниця Лисенко. Голова РДА Олег Сипко, відкриваючи нараду, спробував пом’якшити тон розмови, сказавши, що будемо розглядати перспективи організації надання первинної медичної допомоги сільському населенню та подальшого функціонування сільських закладів охорони здоров’я у сільських радах. Гостя з того й почала – завела головам сільрад лекцію про медреформу. Та голови сільрад її відразу поправили – розмова «з пустого у порожнє» тут нікому не потрібна, будемо конкретно розглядати «самоуправства мера».
Від лекції перейшли до запитань-відповідей. Криничанський сільський голова Микола Назаров розповів, як мер Тростянця займається шантажем сільських рад, вимагаючи за обслуговування населення «платити по рахункам» Тростянецької ОТГ. І це при тому, що міська рада вже створила всі передумови для закриття всіх сільських амбулаторій, ФАПів і ФП. Їхні працівники офіційно попереджені про скорочення після чергової оптимізації штатного розкладу ЦРЛ. Друге питання озвучив сільський голова Станової Юрій Дудник – як так, в підконтрольних своїх газетах міська рада понаписували попередження, що населення, яке проживає в селах, що не входять в ОТГ, не будуть обслуговуватись в районній лікарні. Навели на нараді навіть факти того, коли лікар перед тим, як приймати рішення оглядати хворого чи ні, перевіряв, в якому населеному пункті ця людина проживає. Тобто, лікарі вже займаються не професійною діяльністю, керуючись клятвою Гіппократа, а виконують адміністративні вказівки чиновників.
Після всього цього Надія Лисенко і зрозуміла, чому її запросили в хвальоний «проєвропейський Тростянець». Вона визнала, що адміністрація її невірно проінформувала за предмет цієї зустрічі тому вона по деяким питанням була не готова надавати розрахунки, цифри. А по суті конфлікту пояснила, що центральна районна лікарні – це некомерційна державна, а не чиясь приватна установа. В даному випадку ЦРЛ передали в оперативне управління міській раді. Фінансується це комунальне підприємство з державного бюджету. На цей рік виділено 26 млн. грн. А щодо надання тих чи інших медичних послуг, то всі вони погоджуються обласним департаментом охорони здоров`я. Він же бере участь у наданні ЦРЛ необхідних для роботи ліцензій. Обласна очильниця навіть зробила таке зауваження, що в разі порушень існуючих медичних стандартів, то Тростянецьку ЦРЛ можуть і позбавити цих ліцензій.
Цікавим був монолог Надії Лисенко з директором центру надання первинної допомоги Світланою Лободою. Перша запитала: «Чи будете ви підписувати декларації з сільським населення?». Відповідь Лободи була однозначною: «Ні». На це очільниця облздраву категорично попередила: «Не маєте права нікому відмовляти».
Виступав на нараді і міський голова. Як завжди, кидався красивими гаслами, справними цифрами вже підписаних декларацій, не оминув посваритися і на сільське населення, яке, виявляється, на Тростянеччині «дуже хворе» - мовляв, боромлян вже не одну тисячу обслужили, багато станівчан… В кінцевому рахунку дійшов мер до фінансів, розповівши скільки грошей йому не вистачає на медицину. Втім, коли питання переадресували районним чиновникам, то ті чітко доповіли – міській ОТГ по закладам охорони здоров`я за перше півріччя віддали все належне. Ніяких боргів немає. Були «копійчані» проблеми по Буймеру та Люджі, але районна адміністрація покрила їх за рахунок субвенцій.
Спробував міський голова «наїхати» на станівську сільську владу, мовляв не хоче платити 3 тисячі за інсулін для діабетиків. Бові знову пояснили – не повинна сільська рада за це платити, це державна програма і всі питання, якщо не все заплачено, треба адресувати в Київ. Або ж до місцевої виконавчої гілки влади, тобто РДА.
Суперечливим, якщо не сказати болючим, у стосунках між міською ОТГ і сільськими радами є питання укладання між ними двосторонніх угод на співфінансування медицини. Надія Лисенко пояснила меру, що сільські ради не можуть підписувати такі документи, бо не є гарантами фінансування медичної галузі і якщо такі угоди і укладати, то тільки за умови їх погодження з Мінрегонбудом. І укладають їх не сільські, а районна рада за погодженням з сільськими.
Ось такою, часом сумбурною, була ця нарада з медичних питань. Було і рішення на ньому прийняте – Боромлянській і Тростянецькій ОТГ було рекомендувати пожвавити роботу по укладенню угод (декларацій) щодо медичного обслуговування населення. А районна влада прийме рішення про розподіл та передачу державної субвенції на відповідно обрані ними заклади ПМД.