Госпітальний округ – це об’єднання лікарень за територіальним принципом. Одна з них буде інтенсивного лікування. Максимальний час доїзду до неї – 60 хвилин. Кожен госпітальний округ повинен мати план розвитку на 5 років. Керуватиме округом госпітальна рада – дорадчий орган, рішення якого ухвалюється місцевою владою. Складатиметься рада з представників кожного міста обласного значення, району та ОТГ госпітального округу. На Сумщині затвердили 6 госпітальних округів.
До Сумського госпітального округу входитимуть медзаклади Сум, Сумського, Білопільського, Краснопільського та Лебединського районів.
До Глухівського – лікарні Глухова, Глухівського, Кролевецького та Путивльського районів.
До Конотопського ввійдуть заклади Конотопа, Конотопського та Буринського районів.
До Охтирського – лікарні Охтирки, Охтирського, Великописарівського та Тростянецького районів.
До Роменського – медзаклади Ромнів, Роменського, Липоводолинського та Недригайлівського районів.
До Шосткинського госпітального округу ввійдуть медзаклади Шостки, Шосткинського, Середино-Будського, Ямпільського районів.
Олександр Ябчанка, речник Міністерства охорони здоров’я України, розповів:
«Госпітальні округи – це інструмент співробітництва мед закладів із питань якісного обслуговування пацієнтів. Тобто, госпітальний округ немає свого керівника, він не фінансується окремо, він не може вирішувати кадрових запитань».Директор Сумського підрозділу «Центру розвитку місцевого самоврядування» Олександр Хоруженко вважає, що цифра шість для госпітальних округів не є остаточною.
Олександр Хоруженко, директор Сумського підрозділу «Центр розвитку місцевого самоврядування», розповів:
«Це рішення все одно буде переглядатися, тому що воно не витримає краш-тест часом і дуже швидко. Це буквально за кілька місяців, можливо за рік, буде інша конфігурація. Ніяких грошей, ніяка система управління, ніяких владних повноважень в цих структур нема. Це модель, комунікації між громадами все».Юрій Ганущак – експерт ГО «Реанімаційний пакет реформ», телефоном нам розповів, чому, на його думку, один із госпітальних округів може не витримати конкуренції.
Юрій Ганущак, експерт групи децентралізації ГО «Реанімаційний пакет реформ» (М. КИЇВ), розповів:
«80 тисяч населення немає навантаження. Є абсолютно цинічні речі. Цинічна річ називається: гроші ходять за пацієнтом. Гроші не прийшли – лікарня всохла – все. Є мінімальна кількість потенційних пацієнтів, щоб лікар отримав свої гроші. Ніяких додаткових грошей даватися не буде. Люди будуть їхати в Конотоп чи в Шостку, а в Глухів їхати не будуть. Тому що лікар там буде робити раз на день операцію, а в Конотопі три рази на день. Ось подумайте, куди він поїде?»Вадим Акпєров – перший заступник голови облдержадміністрації ситуацію зі створенням госпітального округу в Глухові бачить так:
«Це вже остаточне рішення, щодо Глухівського госпітального округу, і до кожного округу взагалі є певні вимоги по оснащенню, по складу лікарів і т.д. І тому стосовного його спроможності будуть розбиратися у процесі, є ще час, щоб і органи місцевого самоврядування підтримали, вкласти кошти, і все ж таки довести до відповідності ті вимоги, які сьогодні поставлені МОЗом».