На останніх двох сесіях обласна рада виділила з обласного бюджету близько 28 млн. грн. для виплати заборгованості по заробітній платі працівникам бюджетної сфери районів та міст області. Але заборгованість при цьому не зменшується, а навпаки зростає.
Депутати облради підтримали запит голови бюджетної комісії Миколи Березіна щодо усунення недоліків у процесах розподілу коштів обласної казни і надходжень до неї та до місцевих бюджетів.
Обранця турбує те, що в першу чергу голови ОТГ і сільських рад не виконують вимоги статей 27, 28 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»: вони не беруть участь у забезпеченні галузей охорони здоров’я, освіти, культури на місцях, не займаються формуванням дохідної частини бюджету області, не зацікавлені в його наповненні.
«На останніх двох сесіях ми виділили з обласного бюджету близько 28 млн. грн. для виплати заборгованості по заробітній платі працівникам бюджетної сфери районів та міст області. Але заборгованість при цьому не зменшується, а навпаки зростає. Що буде далі? Такими темпами ми всі кошти обласного бюджету змушені будемо спрямовувати в райони на погашення боргів, залишаючи при цьому комунальні підприємства без ремонтів та реконструкції, виділяючи мізерні суми на розвиток культури, спорту тощо», — говорить Микола Березін.
Однією з причин такого стану справ, на думку обранця, є незнання або ігнорування керівниками місцевих органів влади і депутатами законів України, бюджетного і земельного кодексів.
Крім того, сьогодні обласні й цільові програми у своїй більшості приймаються без конкретних завдань, очікуваних результатів у розрізі районів, міст — а це не дає можливості аналізувати та підбивати підсумки області. Відсутній також і аналіз результатів роботи районів по головних рейтингових показниках, тобто керівники не несуть відповідальності за свою діяльність.
Для усунення вищевказаних недоліків Микола Березін пропонує:
– організувати навчання для керівників органів місцевого самоврядування області з метою підвищення знань чинного законодавства України та прийняти у них заліки за участю представників громадських організацій;
– робочій групі підготувати прогноз Програми соціально-економічного розвитку області на 2019 рік відповідно до вимог ЗУ «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України»;
– створити робочу групу для підготовки нормативно-правового акту, який регулюватиме бюджетні відносини області, а також передбачатиме відповідальність за невиконання програм; запровадити щоквартальне підбиття підсумків роботи районів та міст області;
– вжити заходів щодо унеможливлення формування бюджетних запитів із дефіцитом.