У заході взяли участь експерти-конституціоналісти, політологи, правники із різних регіонів України, представники громадянського суспільства, які працювали над концептами нового Суспільного договору та нової Конституції. Загалом аудиторія складалася з понад триста чоловік.
Робота над проектом нового Суспільного договору та концептом нової народної Конституції розпочалася одразу після презентації Юлією Тимошенко «Нового курсу України». Тоді фахівці організували дискусійний майданчик - Національну платформу №1 «Новий суспільний договір» - та долучилися до підготовки тексту нового Основного закону України. Результатом спільної роботи експертного середовища й громадськості стали проект Суспільного договору, в якому викладені засади співжиття громадян, та концепт нової народної Конституції.
- Чому ми не щасливі й не успішні? Чому двадцять сьомий рік незалежності ми зустрічаємо із розчаруванням і незадоволенням? Чому ми програємо глобальну боротьбу за українця, який готовий шукати щастя по світах? - зазначила Юлія Тимошенко. - Отримавши незалежність, ми з вами начебто отримали унікальне право впроваджувати свої правила й умови життя. Але за двадцять сім років так і не змогли побудувати сильну систему управління своєю країною. Річ у тому, що ми як нація були усунуті від того самого права, а правила вигадували за нашими спинами. В кулуарах розподіляли ресурси, повноваження, домовлялися, хто якими державними монополіями управлятиме. Та сьогодні, переживши дві революції та безліч виборів, ми вже розуміємо, що зміна облич при владі нічого суттєво не змінить. Тож науковці й представники громадянського суспільства запропонували розпочати визначення правил нашого життя з чистого аркуша.
За словами політика, потрібно негайно зупинити деградацію країни. І тут у пригоді стануть новий Суспільний договір та народна Конституція, засновані на зрозумілих і справедливих принципах і правилах. Завершити роботу з розробки цих документів потрібно до президентських виборів. А вже після народного волевиявлення новий президент має винести проект Основного закону на всеукраїнський референдум.
- Не треба сподіватися на парламент, який нині повністю прогнив і став уособленням олігархічного консенсусу. Саме тому сьогодні понад сто науковців, філософів, візіонерів і конституціоналістів працюють над створенням нової Конституції України, - пояснила Ю.Тимошенко.
Вона зауважила, що нова Конституція дасть нам справедливий суд, підконтрольний суспільству. Вона допоможе усунути такі ганебні явища, як корупція, поставить під контроль усі елементи української влади. Новим Основним законом буде знищене двовладдя президента й прем'єра, яке руйнує країну. Та найголовніше - саме народ повинен стати джерелом влади. Це декларативне гасло має стати реальністю.
- Ми поїдемо до людей в різні куточки України обговорювати те, якою мусить бути наша держава. Люди, певна, додаватимуть до проектів Суспільного договору та Конституції розумні, правильні та сильні речі. Український народ повинен перезаснувати нашу республіку. Тільки в такому разі ми зможемо закласти міцний фундамент. І тільки тоді країна повернеться з власності корумпованої кримінальної групи у власність людей. І тільки тоді ми почнемо дихати й жити щасливо, - запевнила лідер «Батьківщини».
Юлія Тимошенко вважає, що парламентська форма правління із канцлером на чолі уряду є найкращим взірцем для України. Відповідну модель необхідно закріпити в новій Конституції. Представлений командою Тимошенко концепт передбачає, що головну відповідальність за розвиток країни нестиме очільник уряду - канцлер. Ним стане лідер списку політичної сили, що переможе на виборах.
Задля ефективної роботи уряду парламентські вибори пропонується проводити в два тури. До другого виходять дві політичні сили, що здобудуть найбільшу підтримку, а його переможець отримує 226 місць - мінімальну однопартійну більшість. Паралельно потрібно зменшити прохідний бар'єр. Разом із тим парламентська опозиція мусить отримати реальні важелі контролю над діяльністю парламентської більшості через віце-спікера, голів комітетів, керівника Рахункової палати та реально працюючі слідчі комісії.
І все ж головний контроль за роботою Верховної Ради здійснюватиме напряму суспільство. Автори нової народної Конституції пропонують наділити громадян правом ініціювати дострокові вибори депутатів у результаті референдуму за народною ініціативою. Окрім того, лідер «Батьківщини» зазначила, що громадськість має контролювати владу та формувати державну політику. Для цього, згідно з новою Конституцією, буде створена Національна асамблея самоврядності.
Також Юлія Тимошенко презентувала інтернет-платформу для всенародного обговорення Конституції, аби залучити десятки мільйонів українців та інтелектуалів до цієї роботи.
На переконання лідера «Батьківщини», таку співпрацю величезної кількості людей забезпечити цілком можливо. Розроблено унікальний для України інформаційний продукт, який допоможе кожному охочому за допомогою Інтернету долучитися до створення Суспільного договору та концепту нової Конституції.
- Ми віримо у цю вікі-систему. Віримо, що зібравши все найрозумніше й наймудріше, що порадять наші інтелектуали, ми отримаємо сильний Суспільний договір та унікальну для світу нову Конституцію, - констатувала Юлія Тимошенко.